Żerują w nocy i szukają drzew. Klimat zmienia nawyki łosi

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 18:04
Ocieplenie klimatu wpływa coraz gorzej na kondycje łosi, które zdecydowanie lepiej czują się w niższych temperaturach. Latem można spodziewać się, że będą żerować nawet nocą, aby poradzić sobie ze zbliżającymi się upałami.
Audio
  • Łosie zmieniają nawyki z powodu ocieplenia klimatu (Jedynka/ Sygnały dnia)
Łoś
ŁośFoto: pixabay

Lubelscy naukowcy wspólnie z badaczami z Białowieży oraz Uniwersytetu w Białymstoku sprawdzili, jak ocieplenie klimatu wpływa na zachowanie łosi. Badania prowadzono na Polesiu oraz w dolinie Biebrzy.

- Jak wiadomo łoś jest gatunkiem, który komfort termiczny ma w niższych temperaturach. Ocieplenie klimatu z całą pewnością nie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie poszczególnych osobników, jak i całych populacji bytujących na Polesiu i głównie we wschodniej Polsce - mówi dr hab. Marian Flis z Zakładu Gospodarki Łowieckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Źródło: Marcin z lasu Kostrzyński / Youtube

Łosie szukają drzew

Badacze postanowili sprawdzić, czy łosie próbują uciekać przed upałami.

- Latem, gdy robi się naprawdę gorąco, łoś szuka schronienia i dużo częściej spotykany był pod okapem drzewostanów. Najczęściej wybierał te możliwie jak najgęstsze - tłumaczy Tomasz Borowik, adiunkt w Instytucie Biologii Ssaków w Białowieży PAN.

Żerują wcześniej

Badania wykazały również, że łosie podczas upałów żerują nieco wcześniej, a ich aktywność przypada nawet na godziny nocne, kiedy występują niższe temperatury.

- Stoi za tym taka teoria, że łosie, kiedy są poddane wpływowi wysokiej temperatury, zaczynają ponosić koszty energetyczne, a wtedy muszą odrobić te straty. Jeżeli okaże się, że nie udaje się uniknąć tych kosztów, los łosi nie jest w tym momencie najlepszy, co będzie miało przełożenie na ich kondycję i będą coraz słabsze. W Ameryce Północnej już obserwuje się spadek rozrodczości - dodaje Tomasz Borowik.

W Polsce żyje około 24 tysiące łosi.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych 

Materiał: Kinga Szymanek

Goście: Tomasz Borowik (adiunkt w Instytucie Biologii Ssaków w Białowieży PAN), dr hab. Marian Flis (Zakład Gospodarki Łowieckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie)

Data emisji: 23.05.2020 

Godzina emisji: 6.46

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barbara Rajkowska: nie bądźmy obojętni na krzyk i płacz dziecka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 09:44
- Dzieci, które trafiały do naszych wiosek miały za sobą takie historie jak przemoc, niebezpieczeństwo, strach i lęk. To dotyka bardzo wiele rodzin - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Rajkowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Dla niektórych dzieci #zostańwdomu oznacza zagrożenie.
rozwiń zwiń