Wraca edukacja dla klas I-III. Szef MEN: wysyłanie dzieci teraz do szkoły jest możliwością, a nie obowiązkiem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 08:29
- Rodzice, którzy będą przyprowadzali dzieci do szkoły maja spełniać te same zasady co dorośli w przestrzeni publicznej: dwumetrowy dystans, zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcja rąk przed wejściem do placówki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Piontkowski, minister edukacji.
Audio
  • Minister edukacji o powrocie do szkół dla dzieci z klas I-III (Sygnały dnia/Jedynka)
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Od poniedziałku w szkołach podstawowych będą organizowane zajęcia dla klas I-III, jednocześnie nadal będzie prowadzona nauka zdalna. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że tak jak w przypadku uruchamiania przedszkoli, sytuacja w szkołach będzie monitorowana.

Czytaj więcej
1200_uczeń_shutterstock.jpg
Od dziś zajęcia w szkołach podstawowych dla klas I-III. Zobacz szczegóły

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Praca zawodowa w domu i opieka nad dziećmi. W Polsce połowa mam łączy obowiązki

Minister edukacji podkreślił, że "wysłanie najmłodszych dzieci do szkół nie jest teraz obowiązkiem, a możliwością". - Chodziło o możliwość zapewnienia opieki w sytuacji, w której rodzic musi wracać do pracy, a nie ma kto zostać z dzieckiem - powiedział.

Bezpieczny pobyt poza domem

Dariusz Piontkowski zaznaczył również, że ostateczną decyzję o otwarciu placówki podejmują władze samorządowe. - To one decydują, czy taka szkoła otwiera się na potrzeby najmłodszych. My ze strony ministerstwa staraliśmy się zapewnić wytyczne, według których ta opieka powinna się odbywać tak, aby pobyt dzieci poza domem był bezpieczny - wskazał szef MEN.

Gość radiowej Jedynki poinformował, że dla bezpieczeństwa zostanie znacznie zmniejszona liczebność grup dydaktycznych. - Maksymalnie dopuszczalna będzie grupa do 12, a w szczególnych sytuacjach do 14 osób. Opiekować się nimi będzie stały zespół nauczycieli, by dzieci czuły się bezpieczniej - mówił szef resortu edukacji.

Podkreślił on również, że obowiązywać będzie zmianowość w korzystaniu z przestrzeni wspólnych dla wszystkich uczniów takich jak: korytarze, stołówki, boiska szkolne czy sale gimnastyczne. - Wszystko to po to, aby większe grupy dzieci ze sobą się nie stykały - dodał.

Czytaj więcej
dziecko szkoła free shutter 1200.jpg
Opieka nad dziećmi w czasie epidemii. Otwarte klasy I-III, zasiłek opiekuńczy przedłużony

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Znamy harmonogram rekrutacji do szkół średnich. Potwierdzono terminy egzaminów ósmoklasisty i matur

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Katarzyna Gójska
Gość: Dariusz Piontkowski (szef MEN)
Data emisji: 25.05.2020
Godzina emisji: 08.15

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy harmonogram rekrutacji do szkół średnich. Potwierdzono terminy egzaminów ósmoklasisty i matur

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 13:35
Od 15 czerwca do 10 lipca absolwenci podstawówek będą mogli składać dokumenty do szkół średnich - poinformował we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Kolejny termin to 31 lipca-4 sierpnia. Ostateczne listy przyjętych do szkół ogłoszone zostaną 19 sierpnia. Szef resortu potwierdził też podane wcześniej daty egzaminów ósmoklasisty i maturalnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od dziś zajęcia w szkołach podstawowych dla klas I-III. Zobacz szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 06:55
Od poniedziałku w szkołach podstawowych będą organizowane zajęcia dla klas I-III, jednocześnie nadal będzie organizowana nauka zdalna. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że tak jak w przypadku uruchamiania przedszkoli, sytuacja w szkołach będzie monitorowana.
rozwiń zwiń