Krzysztof Kubów: mimo wcześniejszych ustaleń senatorowie opozycji nie chcą szybkich prac

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 07:41
- Jesteśmy uzależnieni od prac Senatu. Chcemy, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Niestety, senatorowie opozycji nie chcą szybkich prac mimo wcześniejszych ustaleń przy tzw. okrągłym stole - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów.
Audio
  • Krzysztof Kubów: jesteśmy przekonani, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca (Sygnały Dnia/Jedynka)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (drugi z lewej) i wicemarszałkowie izby: Bogdan Borusewicz (z prawej), Michał Kamiński (z lewej) i Gabriela Morawska-Stanecka podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Senacie
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (drugi z lewej) i wicemarszałkowie izby: Bogdan Borusewicz (z prawej), Michał Kamiński (z lewej) i Gabriela Morawska-Stanecka podczas konferencji prasowej po spotkaniu w SenacieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Na wspólnej konferencji prasowej liderzy Zjednoczonej Prawicy przypomnieli w środę, że niedawno odbył się tzw. okrągły stół w sprawie wyborów prezydenckich z udziałem przedstawicieli wszystkich partii parlamentarnych. Podkreślili, że zgodnie z ustaleniami, jakie podczas niego zapadły, głosowanie powinno odbyć się najpóźniej 28 czerwca. Tymczasem ustawa dot. przeprowadzenia wyborów wciąż jest procedowana w Senacie. We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaapelowała do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, aby izba, na której czele stoi, przyjęła tę ustawę do końca tego tygodnia. Dzięki temu Sejm będzie mógł zatwierdzić dokument.

kaczyński 1200 pap.jpg
Prezes PiS: ostatni termin na przeprowadzenie wyborów to 28 czerwca, nie ma możliwości kolejnych zmian

Krzysztof Kubów tłumaczył, że właśnie ze względu na opieszałość Senatu marszałek Sejmu nie może ogłosić daty wyborów. - Chcemy zakończenia prac legislacyjnych nad tą ustawą. Jesteśmy jednak uzależnieni od prac Senatu. Chcemy bowiem, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem - podkreślił gość "Sygnałów dnia".

- Umawialiśmy się z marszałkiem Senatu, że prace w tej izbie zostaną sprawnie przeprowadzone. Niestety, senatorowie opozycji nie chcą szybkich prac mimo wcześniejszych ustaleń przy tzw. okrągłym stole. A przecież do 6 sierpnia musimy wybrać nową głowę państwa. Mimo to jesteśmy przekonani, że 28 czerwca wybory się odbędą - zaznaczył Krzysztof Kubów.

"Chodziło o zmianę kandydata"

Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów powiedział, że ten termin wyborów jest ostateczny, by zgodnie z konstytucją i Kodeksem wyborczym wyłonić prezydenta na kolejną kadencję. - I na środowej konferencji liderzy Zjednoczonej Prawicy jasno to przekazali. Deklarujemy, że 28 czerwca dojdzie do wyborów. Mamy dosyć narracji opozycji, która stara się w tej chwili przesunąć termin wyborów po to, by nowy kandydat mógł prowadzić działania kampanijne. Był na to czas - podkreślił Krzysztof Kubów.

senat1200pap.jpg
Marek Pęk: Senat stał się izbą obstrukcji, zapewnienia opozycji z "okrągłego stołu" zostały złamane

Jak dodał, opozycja dążyła do przesunięcia wyborów z 10 maja na inny termin nie ze względu na troskę o zdrowie i dobro Polaków. - Cel był wyłącznie polityczny. Chodziło o zmianę kandydata z Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego. Dziś chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości - zaznaczył gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Krzysztof Świątek
Gość: Krzysztof Kubów (szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów)
Data emisji: 28.05.2020
Godzina emisji: 07.15

bb/

Czytaj także

Przedłużone prace nad ustawą dot. wyborów. Fogiel: ewidentnie widoczna zła wola ze strony kierownictwa Senatu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 08:14
- Relacje naszych senatorów wskazują, że ze strony większości senackiej są próby blokowania prac nad ustawą dotyczącą wyborów prezydenckich. Marszałek Grodzki deklarował sprawne działanie, ale okazuje się, że nie dotrzymał słowa - powiedział Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: opozycja chce doprowadzić do chaosu i rozchwiać nastroje

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 13:35
- Jestem przekonany, że wybory prezydenckie w czerwcu powinny się odbyć. Dzisiaj opozycja za wszelką cenę chce rozchwiać nastroje, doprowadzić do chaosu - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin: apeluję do liderów opozycji, żeby przestali grać interesem Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:25
- Chcę zaapelować do liderów opozycji, żeby przestali się ośmieszać i przestali grać interesem Polski w imię bardzo partykularnych interesików swoich partii - powiedział Jarosław Gowin, prezes Porozumienia, podczas wspólnego oświadczenia liderów Zjednoczonej Prawicy ws. wyborów prezydenckich. 
rozwiń zwiń