Wiceminister rodziny: nie poradzimy sobie bez ludzi o wielkich sercach, bez rodziców zastępczych

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 07:38
- To ogromna rola, bardzo trudna i wymagająca, bardzo potrzebna. Dobrze jest o tych osobach pamiętać - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia o rodzicach zastępczych wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha. Jutro obchodzony będzie dzień rodzicielstwa zastępczego.
Audio
  • Barbara Socha o rodzicach zastępczych: to ogromna rola, bardzo trudna i wymagająca (Sygnały Dnia/Jedynka)
Barbara Socha
Barbara SochaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Barbara Socha podkreśliła w radiowej Jedynce, że święto rodziców zastępczych jest potrzebne. - To taki dzień, który jest okazją, by przypomnieć sobie o tych osobach, porozmawiać i pomyśleć na ile możemy zwiększać wsparcie dla tej grupy.

- To 70000 dzieci i tyle przypadków, w których dzieje się tragedia polegająca na tym, że dziecko nie może wychowywać się w swoim rodzinnym domu - powiedziała wiceminister. Dodała, dziękując rodzicom zastępczym, że bez nich nic nie udałoby się zrobić. - To ogromna rola, bardzo trudna i wymagająca - podkreśliła.

dzieci free1200.jpg
"Nasze programy są cały czas rozszerzane". Barbara Socha o wsparciu rodzin i nowej strategii demograficznej

Zmiany w systemie opieki zastępczej

Wiceminister wyjaśniła także, że system pieczy zastępczej bardzo się ostatnio zmienia. - Na przestrzeni ostatnich kilku lat mamy do czynienia z deinstytucjonalizacją czyli zmniejszaniem liczby domów dziecka i sprawieniem, żeby jak największa liczba dzieci, jeżeli muszą być odłączone od rodziny biologicznej, trafiała do adopcji lub do rodzin zastępczych. To się w Polsce w dużej mierze udało - mówiła Barbara Socha.

- Ogromne zmiany przechodzą same domy dziecka, które dostosowały się do nowego standardu. On oznacza, że nie więcej niż 14 dzieci może przebywać w domu dziecka. To też wielka zmiana - oceniła wiceminister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Katarzyna Gójska
Gość: Barbara Socha (wiceminister rodziny)
Data emisji: 29.05.2020
Godzina emisji: 07.42

pg

Czytaj także

500+ na każde dziecko. Prezydent: nasi oponenci mówili, że "tego nie da się zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 06:30
Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Jest to efekt ubiegłorocznej nowelizacji ustawy, która rozszerzyła program "Rodzina 500+". Dzięki tej decyzji rządu, popartej zgodą prezydenta Andrzeja Dudy, grupa dzieci objętych wsparciem zwiększyła się o ponad 3 miliony. ​
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozwiązanie, które jest odpowiedzią na dramaty". Sejm za ustawą antyprzemocową

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 22:20
Posłowie opowiedzieli się za przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawą antyprzemocową, której celem jest natychmiastowe izolowanie sprawców przemocy domowej od ich ofiar. Wszystkie kluby parlamentarne wyraziły poparcie dla ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca zdalna a opieka nad dziećmi. Sporo mam ma kłopoty

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 07:37
Z powodu koronawirusa pracę i opiekę nad dziećmi zmuszona jest łączyć połowa mam – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co druga z nich przyznaje, że sprawia jej to trudności. Najczęściej pracę zdalną z opieką godzą mamy w wieku 35-44 lat.
rozwiń zwiń