Jan Kanthak: wszystkie działania Romana Giertycha dążą do szkalowania PiS

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:08
- Roman Giertych jest niespełnionym politykiem. Wszystkie jego działania w sferze publiczno-prawnej są związane z tym, jak szkalować PiS i rząd PiS - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Kanthak z Solidarnej Polski.
Audio
  • Jan Kanthak (Solidarna Polska) był gościem radiowej Jedynki (W samo południe)
Mec. Roman Giertych na sali Sądu Okręgowego w Warszawie
Mec. Roman Giertych na sali Sądu Okręgowego w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Prezydium Okręgowej Rady Adwokackiej zwróciło się do rzecznika dyscyplinarnego z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie możliwego złamania tajemnicy adwokackiej przez Romana Giertycha.

pap_20190117_1D3 marcin gadomski 1200.jpg
Doniesienia o złamaniu tajemnicy. Rada adwokacka pisze do rzecznika dyscyplinarnego ws. Giertycha

Chodzi o publikację "Super Expressu", który opisał kulisy zakupu przez Ministerstwo Zdrowia maseczek ochronnych za 5 mln zł. Jak informowała w maju "Gazeta Wyborcza", resort kupił je od instruktora narciarskiego Łukasza G. Jak się później okazało, maseczki nie spełniały wymaganych norm, a resort zażądał od Łukasza G. zwrotu 5 mln zł. Według dziennika, kiedy ministerstwo zażądało od Łukasza G. zwrotu pieniędzy za towar niespełniający norm, ten 6 maja zwrócił się o pomoc do kancelarii adwokackiej Romana Giertycha. Dzień później przedsiębiorca miał wypowiedzieć mecenasowi pełnomocnictwo i zażądać zachowania tajemnicy przez wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu, w tym Wojciecha C., oraz niepodawania przez nie do publicznej wiadomości treści odbytej rozmowy.

"Podręcznik wykonywania zawodu"

O zachowaniu tajemnicy adwokackiej mówił w radiowej Jedynce Jan Kanthak. - To jest podręcznik wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego, kwestia zaufania do osoby, która ma nas reprezentować, to jest dokładnie tak samo jak z tajemnicą spowiedzi - podkreślił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] PiS pyta, czy mec. Giertych brał udział w przygotowaniu "akcji hejtu" przeciwko ministrowi Szumowskiemu

Kanthak zwrócił uwagę, że "klienci dzielą się bardzo wrażliwymi informacjami ze swoimi pełnomocnikami i ich nadrzędnym obowiązkiem jest, by tych informacji pilnować i nie ujawniać".

Gość Jedynki stwierdził, że "opinia publiczna dostrzega, iż Roman Giertych jest niespełnionym politykiem i bardziej wolałby być politykiem niż prawnikiem". - Wszystkie jego działania w sferze publiczno-prawnej są związane z tym, jak szkalować PiS i rząd PiS. Nie dziwi mnie, gdyby potwierdziło się to, że jeden z dziennikarzy "GW" był obecny na spotkaniu - stwierdził Kanthak.

Polityk Zjednoczonej Prawicy odniósł się też do ataków na ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz do problemu finansowania turnusów osób niepełnosprawnych przez warszawski ratusz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Kanthak (Solidarna Polska)

Data emisji: 02.06.2020

Godzina emisji: 12.34

paw/

Czytaj także

"Way of life" Romana Giertycha i zbieranie haków. Przypominamy taśmy "Wprost"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 16:09
"Bo możemy taki way of life zrobić. Ty będziesz pisał, a ja będę, słuchaj, sprzedawał to. Dawał ci support prawny" - w ten sposób latem 2011 r. Roman Giertych przekonywał Piotra Nisztora, chcąc odkupić od niego prawa autorskie książki o miliarderze Janie Kulczyku. W spotkaniu brał też udział Jan Piński, znajomy Giertycha. Przypominamy taśmy "Wprost" z 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Liziniewicz: Roman Giertych nadal jest ważnym elementem opozycji totalnej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 09:55
- Nie jest zaskakujące, że to przez jego kancelarię przeszedł człowiek, który miał atakować ministra Łukasza Szumowskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). W debacie wzięli również udział: Dariusz Grzędziński ("Super Ekspress") i Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny").
rozwiń zwiń