Minister klimatu: potrzebne jest odbetonowanie miast, musimy nauczyć się gromadzić wodę

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 07:50
- Woda to jest cenny zasób, skarb, o który na nowo musimy się nauczyć troszczyć i nim gospodarować - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu. Wyjaśnił, że aby chronić Polskę przed skutkami suszy, powstał program "Moja woda".
Audio
  • Minister klimatu: potrzebne jest odbetonowanie miast, musimy nauczyć się gromadzić wodę (Sygnały dnia/Jedynka)
Michał Kurtyka
Michał KurtykaFoto: Polskie Radio

Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zainwestują 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce. Będzie to możliwe poprzez uruchomiony program "Moja woda".

Inicjatywa zakłada dofinansowanie prowadzenia przez gospodarstwa domowe małej retencji wody. Przewidziano do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

prezydent1200ok.jpg
Prezydent: zostanie przygotowana specjalna ustawa, która pomoże rozwiązać problemy zw. z suszą

Środki na zakup i montaż

- Chcielibyśmy, aby on miał wartość ekonomiczną, gospodarczą, ale też w pewnym sensie edukacyjną - powiedział o programie w radiowej Jedynce Michał Kurtyka. - 100 mln zł trafi do rodzin na 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Będzie można uzyskać do 5 tys. zł z WFOŚiGW na instalację i na koszty kwalifikowane, które są związane zakupem i montażem - wyjaśnił minister klimatu.

Jak dodał, celem jest, aby "rocznie te instalacje pozwoliły nam oszczędzić nawet do miliona metrów sześciennych wody, to jest 660 mln półtoralitrowych butelek wody".

- Ten program oznacza mniejszy rachunek za wodę dla domu, to korzyść dla systemu zaopatrzenia w wodę, sieci wodociągowych, oczyszczalni i wreszcie - odciążenie sieci kanalizacyjnych, gdy będziemy mieli deszcze nawalne - ocenił minister.

Po "Czystym powietrzu", "Moja woda"

- Zbudowaliśmy społeczną debatę wokół problemu czystego powietrza, teraz czas na podjęcie wyzwania związanego z polskim bilansem wodnym - zaznaczył Michał Kurtyka.

Minister klimatu podkreślił, że chciałby, aby program ruszył w lipcu. - NFOSiGW przekaże pieniądze do wojewódzkich funduszy. One od początku lipca będą przyjmowały wnioski w programie - zapowiedział.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu)

Data emisji: 03.06.2020

Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Aby zauważyć poprawę, deszcz musiałby padać kilkanaście dni". Wiceminister klimatu o problemie suszy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 22:02
- Cieszymy się z opadów, bo lasy staną się bardziej wilgotne i spadnie zagrożenie pożarowe. Jednak aby zauważyć poprawę sytuacji hydrologicznej w Polsce, deszcz musiałby padać kilkanaście dni - powiedziała w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu Małgorzata Golińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uproszczone wnioski, krótszy czas oczekiwania na decyzję". Minister klimatu o programie "Czyste Powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 09:30
- "Czyste Powietrze" to cywilizacyjny projekt, którego zadaniem jest poradzenie sobie z zapóźnieniem, które nas bardzo mocno dotyka, czyli ze smogiem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: zostanie przygotowana specjalna ustawa, która pomoże rozwiązać problemy zw. z suszą

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 14:50
- Kancelaria Prezydenta z udziałem czterech resortów przygotowuje specjalną ustawę, która pomoże rozwiązać problemy, jakie niesie susza. Chodzi o to, by zwiększyć poziom wody retencjonowanej - powiedział prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń