Dbajmy o pszczoły. Bez nich świat będzie szary

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 09:40
Jedne z najbardziej pożytecznych istot na świecie - pszczoły, nie mają łatwego życia. Masowo są zabijane przez pryskane na uprawne pola i łąki pestycydy. Pszczołom zagrażają również ludzie, którzy mylą je z osami lub szerszeniami.
Audio
  • Fundacja ratująca pszczoły (Sygnały dnia/Jedynka)
pszczoła
pszczołaFoto: Pixabay

We Wrocławiu powstała fundacja "Ambasada pszczół". Jej głównym celem jest ratowanie tych owadów, ale i edukowanie ludzi o tym, jak wygląda pszczoła i jak należy z nią postępować, aby nie skrzywdzić.

Ariel Wolanowski z fundacji zwraca uwagę, że owady zapylające to nie tylko pszczoły, ale również trzmiele i motyle. - Największym problemem jest to, że większość z nas nie wie, jak wygląda pszczoła - mówi. Nagminne jest mylenie pszczół z osami. Często strażacy są wzywani do roju pszczół, gdyż mieszkańcy sądzą, że to szerszenie.

. .

Rozmówca radiowej Jedynki wyjaśnia, że pszczół nie należy się bać, bo to nie są agresywne owady. - Poza tym, jak pszczoła użądli, to potem traci życie - zauważa. W kontakcie z pszczołą należy zachować spokój i nie drażnić jej.

70 procent spożywanych przez człowieka warzyw i owoców rośnie dzięki pszczołom i procesowi, zwanemu zapylaniem. Fundacja chce wyposażyć samochód, który byłby ruchomym centrum edukacji, ale też byłby pszczelą karetką, która by interweniowała przy ratowaniu tych owadów.

CDR Brwinów/Youtube

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Przygotowała: Beata Makowska

Data emisji: 3.6.2020

Godzina: 6.32

ag

Zobacz więcej na temat: pszczoły owady rolnictwo

Czytaj także

Nikt nie wyleczy nas tak szybko jak... pszczoły?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 11:38
Pierzga, propolis, czyli kit pszczeli oraz mleczko pszczele to terminy, które dla wielu osób są nie do końca jasne. Warto jednak je poznać, aby móc w pełni korzystać z cudownych produktów wytwarzanych przez te owady. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły miodne i dzikie, wszystkie pracowite i potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 12:50
Do 24 października trwa tegoroczna akcja Greenpeacu "Adoptuj pszczołę". Pszczelarze i rolnicy mają dzięki niej więcej informacji o miejscach, w których grozi skażenie pestycydami. Mogą ich unikać, przenosząc ule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie pszczoły na świecie. Zagłada dla ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 15:55
Albert Einstein powiedział, że w dniu, w którym umrze ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną cztery lata życia. Mniej więcej na taki czas wystarczą nam zapasy żywności. Dlaczego? O tym w "Eurece" opowiedział Jarosław Adamczuk.
rozwiń zwiń