Śluby i wesela w lesie? Rzecznik Lasów Państwowych: jest to jak najbardziej możliwe

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:44
Od dziś (6.06) można organizować wesela do 150 osób. - Ceremonia weselna jest możliwa, śluby też się zdarzały na terenie Lasów Państwowych. Na ich organizację trzeba mieć zgodę odpowiedniego nadleśnictwa, jednak do tej pory nie było z jej uzyskaniem. Takie rzeczy jak np. sesje zdjęciowe nowożeńców często odbywają się w polskich lasach - mówiła w "Sygnałach dnia" Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. 
Audio
  • Czy możliwe są śluby i wesela w lesie? (Sygnały dnia/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Shunevych Serhii

Sytuacja w polskich lasach 

Leśnicy stale monitorują las, zarówno ze względu na sytuację pożarową, ale i pod względem ochrony lasu. Susza powoduje wiele niekorzystnych zjawisk związanych z osłabieniem drzew i kolejno działaniem różnych grup owadów i grzybów, czy też roślin. Anna Malinowska informowała, że w tym momencie nie ma zagrożenia pożarowego, ale mapa codziennie jest aktualizowana. - Stopnie zagrożenia pożarowego określamy 2 razy dziennie w 60 strefach prognostycznych - powiedziała gość audycji. - Dane są aktualizowane codziennie o godz. 9.00 i o godz. 11.00 - dodała. 

Aktualną prognozę zagrożenia pożarowego można śledzić na stronie Lasów Państwowych. 


mapa zagrożenia pożarowego - aktualna na dzień 6.06.2020 r. godz. 8.30
mapa zagrożenia pożarowego - aktualna na dzień 6.06.2020 r. godz. 8.30

Anna Malinowska podkreśliła jednocześnie, że często nieostrożne zachowanie człowieka prowadzi do tragedii. - Miesiąc temu było sucho, wietrznie i bezdeszczowo, więc pożarów mieliśmy sporo. Teraz sytuacja się trochę uspokoiła- oceniła rzecznik. - Las się sam nie zapala, to ludzie go podpalają celowo lub niechcący i przy nieostrożnym zachowaniu, kiedy jest sucho i pożar się rozprzestrzenia łatwiej jest podpalić las - dopowiedziała. 


Biwakujmy i korzystajmy z leśnej infrastruktury!

W lesie można wypoczywać, spacerować, zbierać owoce runa leśnego pamiętając jednak, że takie wejście do lasu i korzystanie z jego dobrodziejstw odbywa się na własną odpowiedzialność osoby wchodzącej do lasu.

Od 30 maja można korzystać z pól biwakowych, tarasów widokowych, różnych obiektów turystycznych które proponuje nadleśnictwo, czy nawet zrobić ognisko. - Jeszcze jakiś czas mieliśmy zakazy dot. korzystania z małej infrastruktury leśnej. Teraz można już z niej korzystać - powiedziała Anna Malinowska. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Anna Malinowska (rzecznik prasowy Lasów Państwowych) 

Data emisji: 6.06.2020 r. 

Godzina emisji: 7.19

ans 

Czytaj także

Marnujemy wodę na potęgę. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:50
- Najwięcej wody w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, marnuje się w wyniku wyrzucania jedzenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sergiusz Kieruzel z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W jaki sposób możemy oszczędzać wodę pitną, aby nie brakowało jej w kolejnych latach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można będzie biwakować i korzystać z infrastruktury. Od soboty lasy będą w pełni otwarte

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 19:59
Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od najbliższej soboty będzie można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister klimatu: potrzebne jest odbetonowanie miast, musimy nauczyć się gromadzić wodę

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 07:50
- Woda to jest cenny zasób, skarb, o który na nowo musimy się nauczyć troszczyć i nim gospodarować - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu. Wyjaśnił, że aby chronić Polskę przed skutkami suszy, powstał program "Moja woda".
rozwiń zwiń