"Bieg na Monte Cassino". Marcin Zarzecki: liczy się symboliczna intencja

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 08:35
- Bieg jest wirtualny, ale ma wymiar fizyczny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, która jest partnerem "Biegu na Monte Cassino".
Audio
  • Marcin Zarzecki o "Biegu na Monte Cassino" (Jedynka/Sygnały dnia)
Prezes PFN Marcin Zarzecki
Prezes PFN Marcin ZarzeckiFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Ze względu na pandemię koronawirusa planowany na ten rok "Bieg na Monte Cassino", upamiętniający żołnierzy korpusu dowodzonego przez gen. Władysława Andersa, odbywa się wirtualnie. Będzie pomiar czasu, koszulki, medale i numery startowe. Do imprezy można się jeszcze zgłosić.

- Pandemia przemodelowała wszystkie zdarzenia i projekty - także maratony, wydarzenia o charakterze publicznym - powiedział w "Sygnałach dnia" Marcin Zarzecki. Wskazał, że bieg jest wirtualny, ale ma wymiar fizyczny. Uczestnik musi wybrać trasę i przebiec 10 km.

Monte Cassino maki 1200 free.jpg
76. rocznica bitwy o Monte Cassino. II Korpus Polski otworzył aliantom drogę na Rzym

- Liczy się symboliczna intencja tego biegu. Każdy rejestrujący się wybiera jednego z żołnierzy, którzy spoczywają na cmentarzu przy Monte Cassino, jako tego, którego pamięci dedykuje swój bieg i wysiłek - powiedział prezes PFN.

Jak dodał Marcin Zarzecki, biegaczy jest 1057 - tylu ilu żołnierzy zginęło i pochowanych jest na cmentarzu wojennym przy Monte Cassino. - To także bardzo ważny symboliczny aspekt tego wydarzenia - ocenił.

Poinformował też, że opłata startowa w wysokości 100 zł w całości zostanie przeznaczona na budowę pomnika generała Władysława Andersa w mieście Monte Cassino.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gość: Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 08.06.2020

Godzina emisji: 07.40

Czytaj także

Zmarł płk Marian Tomaszewski. Walczył pod Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 05:35
5 czerwca 2020 roku, w wieku 98 lat zmarł w Wielkiej Brytanii plk Marian Tomaszewski, żołnierz 2 korpusu armii gen. Wladyslawa Andersa, zdobywca Monte Cassino, Piedimonte, Ankony i Bolonii.
rozwiń zwiń