Nie prawo a rolnictwo. Co studiować, by mieć dobrą pracę w niedalekiej przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 09:15
Jaki kierunek wybrać, by nie żałować? Pandemia koronawirusa pokazała, które zawody, mimo narastającego w wielu branżach kryzysu, mają nadal mocną pozycję na rynku i na które warto postawić.
Audio
  • Nie prawo a rolnictwo. Co studiować, by mieć dobrą pracę w niedalekiej przyszłości? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pinkyone/shutterstock.com

Jak wynika z rankingu najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2018/2019, top nie zmienia się od lat. Niekwestionowanym zwycięzcą jest informatyka (zdecydowało się na nią ponad 42 tys. osób na 416 tys. studentów). Młodzi ludzie chętnie wybierali też zarządzanie, psychologię, ekonomię i prawo. Pierwszą dziesiątkę zamykają jeszcze: finanse i rachunkowość, automatyka i robotyka, budownictwo, pedagogika i logistyka.

Na jakie kierunki najtrudniej było się dostać? W tym zestawieniu prym wiedzie inżynieria farmaceutyczna. Maturzyści, którzy chcieli podjąć studia na tym kierunku musieli pokonać ponad 18 konkurentów. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się inżynieria i analiza danych, gdzie na jedno miejsce przypadało blisko 18 kandydatów, a także chemia i toksykologia sądowa - blisko 17 kandydatów na miejsce.

Każda technologia wymaga opieki

Jak podkreśla specjalistka Monika Banaś, digitalizacja i unowocześnianie procesów w firmach, praca zdalna, którą wprowadziło wiele przedsiębiorstw w czasie epidemii, czy przenoszenie usług do sieci tworzy wysokie zapotrzebowanie na informatyków a także na specjalistów od robotyki i automatyzacji. - Technologia, nawet ta najbardziej zaawansowana, potrzebuje nadzoru człowieka, stąd kierunki związane z robotyką czy programowaniem będą bardzo przyszłościowe - zaznacza. 

W czasie pandemii doskonale rozwinął się także kierunek e-commerce. Jak mówi ekspert rynku pracy Alicja Dettlaff z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, handel internetowy stał się najwygodniejszą i najbardziej bezpieczną metodą dokonywania zakupów a przenoszenie usług do sieci będzie trwało. - Nawet po zakończeniu pandemii przyzwyczajenia konsumentów pozostaną. Te preferencje do zakupów poprzez internet, internetowy handel będzie się stale rozwijał - wskazuje.

A zarówno praca zdalna, jak i handel internetowy wymagają opieki specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Takie zawody również będą pożądane. 

Nie prawnik a rolnik

Ponadto, niezmiennie na wysokim poziomie w Polsce utrzymuje się zapotrzebowanie na wszelkie zawody związane z branżą medyczną. Specjalistów wciąż brakuje. - Co czwarty lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny ma co najmniej 65 lat. Służbie zdrowia w Polsce nie sprzyjają dane demograficzne, polskie społeczeństwo starzeje się bardzo szybko. Popyt na pracowników z branży medycznej wzrośnie, gdyż coraz więcej osób będzie potrzebowało opieki lekarskiej - twierdzi Dettlaff.

Podobnie jak w przypadku medycyny, spada również liczba zatrudnionych w rolnictwie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce liczba rolników spadła z 3,5 mln w 1990 roku do 1,5 mln w 2019.

- Ten spadek jest znaczny. Tymczasem pandemia uwypukliła, jak ważna jest branża rolniczo-spożywcza. Artykuły ze sklepowych półek znikały w ekspresowym tempie. Przed pandemią zauważalny był już wzrost zainteresowania polskimi produktami. Jest moda na ekologiczne, zdrowe, naturalne produkty. To pokazuje, że zapotrzebowanie na nowoczesne rolnictwo i na specjalistów, którzy będą się na nim znali, będzie bardzo duże - ocenia Banaś.

Kierunki przyszłości, zdaniem ekspertów od rynku pracy, to również te obszary, które są związane z ekologią, w tym z odnawialnymi źródłami energii czy poszukiwaniem nowych rozwiązań w wykorzystaniu zasobów naturalnych Ziemi. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Karolina Rożej

Autorka materiału: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 15.06.2020 r. 

Godzina emisji: 7.40

kk

Czytaj także

Czy jesteśmy w stanie zaplanować swoją karierę zawodową?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:17
- Nie da się zaprogramować kariery w dzisiejszych czasach, kiedy rynek pracy, i w ogóle cały świat, rozwija się tak dynamicznie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia doradczyni zawodowa Olga Kożuchowska.
rozwiń zwiń