"To nie jest prawda". Szefowa MRPiPS odpowiada Trzaskowskiemu ws. liczby osób bezrobotnych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 09:00
- To, co mówi Rafał Trzaskowski, jest nieprawdą. W ostatni miesiącu nie przybyło miliona bezrobotnych. W maju zarejestrowało się ich 46 tys. - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
08:44 PR1_AAC 2020_06_16-07-40-09.mp3 Marlena Maląg o pomocy rządu w związku z koronakryzysem (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Sejm uchwalił tarczę antykryzysową 4.0, która wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji. Przewiduje ona też szybkie postępowanie restrukturyzacyjne, oddanie w ręce prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kontroli nad rynkiem przejęć, ułatwienia dla pracodawców i niekoniecznie korzystne przepisy dla pracowników.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
50 mld zł subwencji trafiło do firm z Tarczy Finansowej. Nowe dane PFR

Marlena Maląg podkreśliła, że według najnowszych danych - z 15 czerwca - przedsiębiorcom na ochronę miejsc pracy przekazano już ponad 84 mld zł. - Jeżdżę po kraju i spotykam się z właścicielami firm, którzy skorzystali z naszego dofinansowania. Wielu z nich, mając np. fabryki za granicą, porównuje pomoc naszą i innych państw. I bardzo wysoko ocenia szybkość wsparcia zaproponowanego przez rząd Mateusza Morawieckiego - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Stopa bezrobocia w maju

Szefowa MRPiPS odniosła się do ostatnich wypowiedzi kandydata PO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego odnośnie przyrostu liczby osób bezrobotnych. - Z posiadanych przez ministerstwo rodziny danych za maj wynika, że stopa bezrobocia w tym miesiącu wyniosła 6 proc. Tym samym bez pracy pozostaje w sumie 1 mln 11 tys. osób. Tylu bezrobotnych jednak nie przybyło w ostatnim miesiącu, bo mówimy tu o całości. W maju przyrost osób zarejestrowanych jako bezrobotnych wyniósł 46 tys. Zatem to, co mówi Rafał Trzaskowski, jest nieprawdą - zaznaczyła Marlena Maląg.

Stanisław Szwed 1200.jpg
Wiceminister rodziny: mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia w Europie

Dodała, że uwzględniając cały okres epidemii koronawirusa w Polsce i spowodowany nią kryzys (czyli oprócz maja także kwiecień i koniec marca), pracę straciło ok. 100 tys. osób.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 16.06.2020

Godzina: 7.40

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rodziny: zależy nam na ochronie miejsc pracy, dlatego dajemy szeroki pakiet wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 12:50
- Ochrona miejsc pracy jest dzisiaj bardzo ważna, dlatego rozmawiamy z pracodawcami o tym, jakie są potrzeby i w jakim iść kierunku - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Tarczy Finansowej PFR korzystają głównie duże firmy prywatne. Taka jest struktura polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 12:00
Szacujemy, że spółki państwie będą stanowiły kilka procent beneficjentów Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Podkreślił, że wsparcie dla dużych firm jest ważne, ponieważ zatrudniają one 3,5 mln pracowników oraz mają wielu drobnych podwykonawców.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie mamy informacji, by strona pracownicza była pokrzywdzona". Wiceminister rodziny o tarczy 4.0

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 08:15
- Naszym celem od początku była ochrona miejsca pracy w czasie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Alina Nowak.
rozwiń zwiń