Tomasz Siemoniak: chcemy zwiększonej obecności wojsk USA, ale na warunkach szanujących Polskę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 08:28
- Każde spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych jest ważne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.
Tomasz Siemoniak
Tomasz SiemoniakFoto: Polskie Radio / Wojciech Kusiński

Wiceprzewodniczący PO odniósł się do planowanej wizyty Andrzeja Dudy w USA i spotkania z Donaldem Trumpem.

pap_20190612_1Z5 (1) (1).jpg
Andrzej Duda: jestem pierwszym prezydentem po pandemii zaproszonym przez Donalda Trumpa

- To następuje trzy dni przed wyborami prezydenckimi. Trudno nie mieć wrażenia, że ma bezpośrednio kontekst wyborczy - uważa Tomasz Siemoniak. - Bardzo ważne jest, co będzie treścią rozmowy i ustaleń - zaznaczył były szef MON.

Posłuchaj
10:43 PR1_SD_2020_06_18-08-14-45.mp3 Tomasz Siemoniak o spotkaniu Duda-Trump: bardzo ważne jest, co będzie treścią rozmowy i ustaleń (Sygnały dnia/Jedynka)

Warunki zwiększonej obecności wojsk amerykańskich

- Słyszeliśmy się o przeciągających się negocjacjach polsko-amerykańskich odnośnie obecności wojsk i pytanie, czy za to szybkie przedwyborcze spotkanie nie płacimy interesami Polski - powiedział Tomasz Siemoniak.

Jak dodał polityk PO, oczekiwałby od prezydenta Andrzeja Dudy zapewnienia, że nikt nie zrezygnował z warunków stawianych przez Polskę. - Chcemy zwiększonej obecności, ale na warunkach szanujących Polskę - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Tomasz Siemoniak (wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej) 
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

"Amerykański rząd szuka oszczędności". Jerzy Mosoń o redukcji wojsk USA w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 09:30
- Miliony Amerykanów straciło pracę i dlatego rząd USA szuka oszczędności. Operacje wojskowe poza granicami Stanów Zjednoczonych będą musiały liczyć się z redukcją kosztów - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń. Gośćmi audycji byli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") oraz dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Negocjacje idą zgodnie z planem". Ambasador USA zdementowała doniesienia o rezygnacji z Fortu Trump

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 19:11
Negocjacje o obecności amerykańskich wojsk w Polsce idą zgodnie z planem - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Skomentowała w ten sposób środową informację Agencji Reutera, że najprawdopodobniej upada projekt utworzenia Fortu Trump - stałej bazy dla żołnierzy amerykańskich w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokazuje miejsce Polski i naszą rolę jako sojusznika USA". Gosiewska o możliwym spotkaniu Duda-Trump

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 18:10
- Andrzej Duda jest prezydentem Polski i niezależnie od trwającej kampanii walczy o interes państwa. Rozstrzygają się kwestie obecności amerykańskich wojsk w Europie. To ważne zagadnienie związane z bezpieczeństwem naszego kraju oraz regionu - powiedziała w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, odnosząc się do informacji o możliwym spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.
rozwiń zwiń