Szef MON: relacje polsko-amerykańskie są bardzo dobre. To rezultat pracy prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 07:39
- W ubiegłym roku podpisano deklarację o trwałej obecności wojsk USA w Polsce oraz powołano dowództwo dywizji z amerykańskim generałem stojącym na czele wojsk Stanów Zjednoczonych w naszym kraju - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak. 
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak Foto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio

Wieczorem prezydent Andrzej Duda wyleci na jednodniową wizytę do USA. Tematami rozmów będą sprawy militarne, bezpieczeństwa i zdrowotne. Jak mówił w "Sygnałach dnia" szef MON Mariusz Błaszczak, ze względu na tematykę rozmów będzie towarzyszył głowie państwa.

duda-trump-2-east news 1200.jpg
Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Walka z pandemią jednym z głównych tematów rozmów

Posłuchaj
09:35 Blaszczak_PR1_AAC 2020_06_23-07-15-12.mp3 Szef MON Mariusz Błaszczak: relacje polsko-amerykańskie to zasługa prezydenta Andrzeja Dudy ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

W ocenie Mariusza Błaszczaka, relacje polsko-amerykańskie są "bardzo ścisłe". - To rezultat pracy pana prezydenta Andrzeja Dudy. W ubiegłym roku podpisane zostały dwie deklaracje: o trwałej obecności wojsk USA w Polsce, a po drugie - w Polsce powołano dowództwo dywizji z amerykańskim generałem, który dowodzi wojskami USA w Polsce - wskazał Mariusz Błaszczak. Dodał, że na podstawie deklaracji podpisanej przez obu prezydentów, obecność wojska USA "zwiększy się o tysiąc żołnierzy". 

Czytaj także

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej mówił też o sprzęcie, jaki polskie wojsko kupuje od Amerykanów. - Potrzeb w dziedzinie modernizacji Wojska Polskiego jest bardzo wiele - wskazał i przypomniał, że w 2018 kupiono rakiety Patriot, w 2019 - rakiety Himars, a w 2020 - podpisano umowę na zakup samolotów F-35. Gość "Sygnałów dnia" wskazał, że te samoloty to swoiste centra dowodzenia w bitwie. 

"Lokalizacje są ustalone"

mosbacher 1200 pap.jpg
Georgette Mosbacher: w Polsce będzie więcej żołnierzy z USA

Przywołał także manewry Defender 2020 odbywające się w Drawsku Pomorskim. Wskazał, że tam także będzie zorganizowane certyfikowane centrum szkoleniowe. - To jest właśnie sieć, system służący bezpieczeństwu Polski i całej wschodniej flanki NATO - wskazał Mariusz Błaszczak.  

Pytany o lokalizacje poszczególnych wojsk, w tym Fortu Trump, odparł, że są one uzgodnione. - Są położone na terenie całej Polski - podkreślił szef MON i dodał, że lokalizacje są dostosowane do potrzeb amerykańskich wojsk. 

Mariusz Błaszczak dodał, że w rozmowach bilateralnych na najwyższym szczeblu będą poruszane także kwestie energetyki. - Warto odnotować duży sukces prezydentury Andrzeja Dudy, tj. uniezależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu, poprzez skończenie budowy gazoportu w Świnoujściu, poprzez realizowane połączenie z surowcem norweskim. To wielka wartość, bo dziś niepodległość oznacza zdywersyfikowanie dostaw surowców energetycznych - podkreślił.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyPiotr Gociek

GośćMariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 23.06.2020

Godzina emisji: 07.15

mbl/kh


Czytaj także

"Dobra informacja dla bezpieczeństwa Polski". Szef MON o spotkaniu prezydentów Polski i USA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 20:53
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że przyszłotygodniowe spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych będzie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju. Biały Dom oficjalnie potwierdził wizytę prezydenta Andrzeja Dudy i spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem w środę 24 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: jesteśmy gotowi przyjąć więcej żołnierzy USA

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 09:55
- Zgodnie z deklaracją podpisaną w zeszłym roku w Nowym Jorku przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, wielkość amerykańskich oddziałów w Polsce wzrośnie przynajmniej o tysiąc żołnierzy. Nie jest naszym zadaniem jednak, by mówić, skąd te oddziały zostaną przesunięte - powiedział w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Bull-Run 12. Szef MON: jesteśmy gotowi na odpowiedź, gdyby doszło do naruszenia granic NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 16:56
- Jesteśmy przygotowani, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Jesteśmy gotowi do współdziałania, jesteśmy przygotowani, żeby odpowiedzieć, gdyby doszłoby do naruszenia granic państw NATO - zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak podczas sojuszniczych manewrów wojskowych Bull-Run 12.
rozwiń zwiń