Koronawirus w Polsce. Klienci bez maseczek nie wejdą do sklepu?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:40
Luzowanie obostrzeń i fakt, że maseczek nie musimy nosić wszędzie, uśpiły czujność Polaków. Poskutkowało to tym, że coraz częściej nie zakładamy maseczek nawet tam, gdzie trzeba je mieć. Ministerstwo Zdrowia apeluje do właścicieli sklepów, aby nie wpuszczali na teren obiektów osób bez zasłoniętych ust i nosa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/eldar nurkovic

czytaj więcej
maseczka FREE 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Kto nie musi nosić maseczki?

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówi, że Polacy notorycznie łamią przepisy sanitarne, a w sklepach można spotkać wiele osób, które maseczek nie noszą chociaż powinny. - To, co widziałem w weekend w sklepach, "woła o pomstę do nieba" - mówi rzecznik. 

czytaj więcej
Shutterstock wakacje Polska morze 1200.jpg
Jak nie wrócić z wakacji z koronawirusem?

"Nie mamy uprawnień"

Sieci handlowe nie zamierzają jednak wprowadzać zakazu wstępu dla klientów bez maseczek. Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zrzeszającej 16 międzynarodowych sieci handlowych przypomina, że te wdrożyły maksymalne środki bezpieczeństwa i reżim sanitarny wykraczający ponad wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego i wprowadziły szereg własnych, dobrych praktyk, ale egzekwować prawa nie zamierzają. 


Posłuchaj
04:26 _PR1_AAC 2020_06_23-07-44-00.mp3 Do sklepu tylko w maseczce (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Placówki handlowe nie mają takich uprawnień, aby nie wpuszczać klientów, którzy są bez maseczek. To powinno być zarządzenie odgórne rządu i to powinna być obywatelska odpowiedzialność każdego człowieka, który przychodzi na zakupy, żeby zadbać o zdrowie swoje, konsumentów i pracowników handlu - podkreśla Renata Juszkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia. 

***

Od 30 maja częściowo zniesiony został obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej i w niektórych przestrzeniach zamkniętych. Jeśli jest możliwe zachowanie dwumetrowego dystansu, noszenie maseczek nie jest obowiązkowe, ale w sklepie, pojazdach komunikacji publicznej, kościołach czy kinach noszenie maseczek pozostało obowiązkowe.

czytaj więcej
dłonie1200.jpg
Bezobjawowy koronawirus. Co trzeba wiedzieć?

Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia) i osoby mieszkające razem. Ust i nosa nie trzeba będzie zakrywać w restauracji lub barze, kiedy zajmie się miejsce przy stole.

W sklepach nie obowiązują już także limity przebywających w nich osób. Zniesienie limitu osób dotyczy również lokali gastronomicznych, takich jak restauracje, kawiarnie i bary. 

Jak samemu zrobić maseczkę ochronną

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 23.06.2020

Godzina: 7.44

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy w sklepach nadal musimy nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 17:51
Kiedy musimy zasłaniać usta i nos? Czy wchodząc do sklepu trzeba mieć założoną maseczkę? Co z rękawiczkami? - We wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, gdzie przebywa większa ilość osób, należy mieć założoną maseczkę - informuje Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.
rozwiń zwiń