Szef BBN: Polska jest zainteresowana tym, by Amerykanie zostali w Europie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 08:33
- Jeśli amerykańscy żołnierze mają opuścić Niemcy, to chodzi o to, żeby byli relokowani na terenie Europy. Polska jest gotowa tych żołnierzy przyjąć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Paweł Soloch w studiu radiowej Jedynki
Paweł Soloch w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

Posłuchaj
09:30 [ PR1]PR1 (mp3) 26 czerwiec 2020 07_39_40.mp3 Szef BBN: Polska jest zainteresowana tym, by Amerykanie zostali w Europie (Sygnały dnia/Jedynka)

 

W środę prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Białym Domu. Po spotkaniu z Donaldem Trumpem oświadczył, że istnieje możliwość dalszego zwiększania obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju. Wcześniej amerykański prezydent zapowiedział wycofanie części wojsk amerykańskich z Niemiec, tłumacząc, że rząd w Berlinie nie wywiązuje się z zobowiązań podjętych na forum NATO.

Duda Trump PAP 1200.jpg
"Kierunek został wytyczony". Prezydent o większej obecności wojsk USA w Polsce

Paweł Soloch przyznał w audycji "Sygnały dnia", że prezydenci Polski i USA rozmawiali o możliwościach zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy ponad tę liczbę, która została zadeklarowana (przywódcy rok temu podpisali umowę, na podstawie której do Polski ma trafić tysiąc Amerykanów), ale nie może powiedzieć na ten temat nic więcej, nie zdradzając kulisów spotkania. Wyjaśnił, że sprawą zajmą się teraz Pentagon i polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Rozmówca Katarzyny Gójskiej podkreślił, że Polska, podobnie, jak i inni europejscy sojusznicy USA, jest zainteresowana tym, by Amerykanie zostali w Europie. Wskazał, że jeśli amerykańscy żołnierze mają opuścić Niemcy, to chodzi o to, żeby byli relokowani na terenie Europy. Dodał, że Polska jest gotowa tych żołnierzy przyjąć. Andrzej Duda apelował o to, by liczba żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Europie nie uległa zmniejszeniu, żeby ta liczba - w związku z sytuacją, która istnieje - się zwiększała - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)
Data emisji: 26.06.2020
Godzina emisji: 7.40

kk

Czytaj także

"Kierunek został wytyczony". Prezydent o większej obecności wojsk USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 19:00
- To, że jako pierwszy otrzymałem zaproszenie po wybuchu pandemii, jest dla Polski bardzo dobrą informacją. Dlatego, że jako pierwszy mogłem odnieść się do kwestii relokacji żołnierzy USA w Europie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezydent Polski Andrzej Duda. Podkreślił, że rozmawiał z Donaldem Trumpem o dodatkowej liczbie amerykańskich żołnierzy, która nie jest objęta podpisanymi wcześniej dwoma umowami.
rozwiń zwiń