Koronawirus w Polsce. Ruszyły kolonie i obozy. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 14:46
W końcu zaczęły się upragnione przez wielu uczniów wakacje. Mimo tego, że zdecydowanie mniej dzieci pojedzie na kolonie czy obozy to - jak zapewniał niedawno minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski - ci rodzice, którzy zdecydowali się je tam wysłać, mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Oksana Shufrych

W tym roku podczas organizacji wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży obowiązywać będą wytyczne sanitarne. Sprawdź wytyczne MEN>>>

czytaj więcej
kolonie 1200 free
Kolonie w czasach pandemii

Celem procedur jest minimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem przez wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. Zgodnie z wytycznymi przygotowanym przez resorty edukacji, zdrowia i głównego inspektora sanitarnego, uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu muszą być zdrowi. Mają to poświadczać rodzice dziecka w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji i objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Rodzice poświadczają też, że dziecko nie mieszkało z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku.

- Bardzo ważną rzeczą jest, żeby wszyscy, którzy są zainteresowani zorganizowanym wypoczynkiem letnim dzieci i młodzieży zapoznali się z wytycznymi specjalnie przygotowanymi dla organizatorów wypoczynku przez Główny Inspektorat Sanitarny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie Joanna Narożniak. Pamiętajmy o tym, że nie możemy oszukiwać. Wysyłamy na wyjazd tylko i wyłącznie dzieci zdrowe - dodaje.

Wzmożone zasady higieny

Uczestnicy wypoczynku mają być przygotowani do stosowania się do wytycznych i regulaminów uczestnictwa, związanych z zachowaniem dystansu (co najmniej 2 metry) i z przestrzeganiem wzmożonych zasad higieny.

- Organizator wypoczynku jest zobowiązany do zapewnienia środków ochrony osobistej zarówno dla personelu, jak i dla uczestników obozu, ale proponuję pamiętać, żeby wysyłając dziecko na kolonie czy obóz włożyć mu do walizki maseczki jednorazowe czy maseczkę wielorazowego użytku - radzi rzecznik.

Posłuchaj
04:06 _PR1_AAC 2020_06_30-06-32-49.mp3 Co warto wiedzieć przed wysłaniem dziecka na kolonie lub obóz? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Mniej dzieci w grupie i pokoju

Organizator musi zapewnić odpowiednią liczbę miejsc noclegowych przy założeniu, że w jednym pokoju lub w namiocie są uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia w trakcie wypoczynku, przy czym liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać czterech przy zachowaniu 4 mkw. powierzchni noclegowej na osobę.

Zaleca się, aby grupa uczestników wypoczynku liczyła do 12 osób (w przypadku dzieci do 10 lat) i do 14 osób (dzieci powyżej 10 lat). W przypadku kontynuowania pracy śródrocznej grupy uczestników z danej drużyny, świetlicy dopuszcza się inną liczebność.

Podejrzenie zakażenia koronawirusem

W wytycznych są też opisane m.in. procedury zapobiegawcze w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u uczestnika, kierownika lub wychowawcy wypoczynku podczas wypoczynku.
Kadra wypoczynku jest zobowiązana powiadomić kierownika wypoczynku i rodzica lub opiekuna prawnego dziecka o każdym niepokojącym symptomie zaobserwowanym u uczestnika wypoczynku.

Kierownik wypoczynku w razie wystąpienia u uczestnika wypoczynku niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odizoluje go w oddzielnym pomieszczeniu oraz skontaktuje się telefonicznie z lekarzem, który zdecyduje o możliwości pozostania dziecka w miejscu wypoczynku lub konieczności niezwłocznego odebrania go przez rodziców lub opiekunów prawnych. Ma też skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwoni pod nr 999 lub 112 i poinformuje o możliwości zakażenia koronawirusem.

Kolonie w czasach koronawirusa. "Bardziej misja niż zarabianie pieniędzy"
1200_kolonie_shutterstock.jpg

Weryfikacja stosowania się do wytycznych

Podobne procedury – kontakt z lekarzem, sanepidem, itd. – obowiązują w razie wystąpienia objawów u kadry wypoczynku lub innego pracownika, w tym pracownika obiektu, w którym organizowany jest wypoczynek.

Nad wszystkim czuwają odpowiednie instytucje. - Każdy wypoczynek musi być zarejestrowany. Oprócz kwestii związanych z kadrą i kwalifikacjami będziemy współpracować ze Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi i weryfikować również kwestie związane ze stosowaniem się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki.

***

W piątek (26.06), w dniu zakończenia roku szkolnego 2019/2020, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że do bazy wypoczynku prowadzonej przez MEN zgłoszono około 7 tys. wyjazdów, kolonii, półkolonii czy obozów. Ze zorganizowanego wypoczynku ma skorzystać około 240 tys. dzieci i młodzieży. Na krajowy wypoczynek ma wyjechać ok. 160 tys. uczniów, na zagraniczny – ok. 3 tys. Około 80 tys. uczniów ma skorzystać z półkolonii.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 30.06.2020

Godzina: 6.32

Jedynka/IAR/PAP/kh

Czytaj także

Wsparcie logistyczne i psychologiczne. Żołnierze WOT pomogą w organizacji wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:29
- Wojska Obrony Terytorialnej pomogą organizatorom wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży - doradzą, jak zrobić to bezpiecznie, odkażą pomieszczenia i pojazdy przewożące dzieci. W razie potrzeby pobiorą wymazy - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń