Nawałnica podczas podróży autem? Lepiej zjedź z drogi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 14:13
Na polskich drogach kierowcy często muszą mierzyć się z gwałtownymi burzami i niesprzyjającą pogodą. Jazda w złych warunkach może skończyć się wypadkiem. Co zatem należy zrobić podczas nawałnicy, aby bezpiecznie dotrzeć do domu?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Moshbidon / shutterstock

Burza, porywisty wiatr i silne opady deszczu - właśnie w takich warunkach najczęściej dochodzi do wypadków. Powód? Gwałtowna ulewa nie tylko ogranicza naszą widoczność, ale także wydłuża drogę hamowania.

- Jeżeli burza zaskoczy nas w czasie drogi, to pierwszym odruchem powinno być zmniejszenie prędkości - mówi Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Zdaniem funkcjonariusza kierowca powinien również znaleźć bezpieczne miejsce, w którym może zatrzymać się. - Chociażby na drogach ekspresowych i autostradach są to wyznaczone miejsca do zatrzymania pojazdu - dodaje.

Posłuchaj
04:28 _PR1_AAC 2020_06_29-06-22-43.mp3 Jak bezpiecznie podróżować w czasie burzy? (Jedynka/ Sygnały dnia)

Unikajmy wysokich drzew

Zjeżdżając na postój, należy pamiętać o trzymaniu się z dala od wysokich drzew i stalowych elementów konstrukcyjnych.

- Najlepszym schronieniem będzie oczywiście zadaszona stacja paliw, której dach chroni także w przypadku gradu. W mieście będzie to również parking wielopoziomowy - tłumaczy Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Zdarza się jednak, że nie mamy gdzie zjechać z drogi i zatrzymujemy się w miejscu, do którego nie mamy pewności, czy jest bezpieczne. Co wtedy powinniśmy zrobić?

- Jeżeli zatrzymamy się na poboczu i nie jesteśmy w 100 proc. pewni, że to miejsce jest bezpieczne, musimy oznaczyć pojazd, włączyć światła awaryjne i pozycyjne, aby inni użytkownicy drogi widzieli, że tam jesteśmy - twierdzi Rafał Grodzicki, egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

Zostańmy w samochodzie

Mikołaj Krupiński zwraca uwagę, że w czasie nawałnicy lepiej nie wychodzić z samochodu. Jeżeli jednak musimy opuścić pojazd, powinniśmy wyjść drzwiami od strony pobocza.

Poza autem pasażerowie narażeni są nie tylko na potrącenie przez nadjeżdżające auta, ale również na wyładowania atmosferyczne, łamiące się i spadające gałęzie drzew czy elementy linii energetycznych.

Jeżeli piorun uderzy w karoserię samochodu, zagrożenie dla osób znajdujących się w środku jest znikome.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 29.06.2020 

Godzina emisji: 6.22

DS

Czytaj także

Burze z gradem w siedmiu województwach. "Sytuacja jest bardzo dynamiczna"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 15:20
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem. Alertem pierwszego stopnia objęte są województwa: śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie, dolnośląskie, pomorskie i zachodniopomorskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IMGW ostrzega przed burzami: najwyższy stopień zagrożenia na Podkarpaciu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 22:56
W czterech województwach na wschodzie kraju mogą występować burze z gradem i porywistym wiatrem - ostrzega w sobotę wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na przeważającym obszarze województwa podkarpackiego alerty mają najwyższy stopień zagrożenia.
rozwiń zwiń