Bezdomni przez urzędnicze kłótnie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 06:00
PRL-owski absurd w gminie Biskupice.
Audio
  • Posłuchaj materiału o tym co dzieje się w gminie Biskupice

Najpierw powódź, potem bezduszna biurokracja dotknęły mieszkańców czternastu domów w gminie Biskupice. Stracili oni swoje domy z powodu osunięcia ziemi po powodzi. Teraz wciąż czekają na obiecaną pomoc. Taka sytuacja ma miejsce w kilku małopolskich gminach.

Wszystko przez przepychanki między Powiatowym Nadzorem Budowlanym w Wieliczce a Państwowym Instytutem Geologicznym.

Urzędnicy z nadzoru zakwestionowali ekspertyzy wydane przez Państwowy Instytut Geologiczny. Z tego powodu na razie nie może być mowy o jakiejkolwiek pomocy dla tych, którzy w gminie Biskupice stracili swoje domy.

_

Teraz, aby ze strony wojewody mogła popłynąć do poszkodowanych jakakolwiek pomoc, potrzebna jest decyzja Powiatowego Nadzoru Budowlanego o stopniu zniszczenia nieruchomości.To właśnie od tej decyzji zależy, czy dom będzie remontowany, czy przeznaczony do rozbiórki. Jednak decyzję nadzoru budowlanego poprzedza analiza Państwowego Instytutu Geologicznego, który, co prawda badania przeprowadził, ale według budowlańców nie przygotował kompletu dokumentów. W tym niezbędnej opinii o osuwisku.

_

Zalane
Zalane dzielnice

Teraz władze gminy chcą zlecić przeprowadzenie badań geologicznych prywatnej firmie. Tymczasem według przedstawicieli Instytutu Geologicznego przygotowane dokumenty są w pełni wystarczające. Co więcej analizę prywatnej firmy i tak będzie musiał zaopiniować Instytut.

_

Ta urzędowa wymiana zdań trwa już miesiąc i blokuje pomoc dla mieszkańców Biskupic. Poszkodowani ludzie sytuację tę nazywają wprost - "Absurd rodem z PRL-u".

W Małopolsce po ostatniej powodzi było około 500 osuwisk, które bezpośrednio zagrażają domom mieszkalnym. Do tej pory wydano ponad 200 decyzji o rozbiórce nieruchomości.


(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po ulewach w Małopolsce runęły domy. Ewakuacja

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 10:36
W Małopolsce przybierają rzeki. Podtopionych jest wiele dróg lokalnych. W Kłodnem po ulewach ziemia osuwa się, niszcząc domy. Ewakuowano 150 osób, zagrożonych jest kilkadziesiąt budynków
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na południu sytuacja bardzo trudna

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2010 13:43
Sytuacja na południu kraju jest bardzo trudna. Wały nie wytrzymują naporu wody w miejscach, gdzie zostały uszkodzone podczas poprzedniej powodzi. W Małopolsce z powodu osuwisk od świata odciętych jest kilka gmin - podałł rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powodzianie bez odszkodowania po powodzi

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 06:10
Mieszkańcy Małopolski mają kłopoty z otrzymaniem odszkodowania po powodzi. PZU oszacowało dopiero połowę szkód, pisze "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga osuwiska! Niebezpiecznie w Małopolsce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 16:30
Około 1300 osuwisk zidentyfikowano do wtorku wieczorem w Małopolsce. Uszkodzonych i zagrożonych uszkodzeniem jest ponad tysiąc domów, a około 500 osób wymaga przesiedlenia - poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.
rozwiń zwiń