Piotr Müller: rząd PiS i prezydent Andrzej Duda obniżali podatki w rekordowy sposób

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 07:44
- Dzięki działaniom związanym z tarczami finansową i antykryzysową udało się w Polsce uratować blisko 5 mln miejsc pracy. Pomoc w ramach tarcz okazała się skuteczna, ponieważ spowodowała, że liczba osób, które straciły pracę, jest dużo mniejsza niż na zachodzie Europy czy w ogóle na świecie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak poinformował w najnowszym komunikacie Eurostat, czyli urząd statystyczny Unii Europejskiej, stopa bezrobocia w strefie euro w maju 2020 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,4 proc. wobec 7,3 proc. w poprzednim miesiącu. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 3,0 proc. wobec 2,9 proc. w kwietniu. Z przedstawionych danych wynika, że nasz kraj jest drugim po Czechach, w którym odnotowano najniższe bezrobocie. Większe - jak podał Eurostat - istnieje w m.in. Niemczech (3,9 proc.), Francji (8,1 proc.) i Hiszpanii (14,5 proc.). Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi zaś 6,7 proc.

1200_Morawiecki_EN.jpg
Bezrobocie w Polsce prawie najniższe w Europie. Premier: nasza strategia przynosi efekty
Posłuchaj
11:20 PR1_AAC 2020_07_03-07-15-06_for_media.mp3 Piotr Müller: dzięki działaniom związanym z tarczami finansową i antykryzysową udało się w Polsce uratować blisko 5 mln miejsc pracy (Sygnały dnia/Jedynka)

- Cieszymy się, że dzięki działaniom związanym z tarczami finansową i antykryzysową udało się w Polsce uratować blisko 5 mln miejsc pracy. Pomoc w ramach tarcz okazała się skuteczna, ponieważ spowodowała, że liczba osób, które straciły pracę, jest dużo mniejsza niż na zachodzie Europy czy w ogóle na świecie. Przecież w Stanach Zjednoczonych notujemy teraz najwyższe bezrobocie w historii tego kraju. To zatem najlepszy dowód na to, że polski rząd poradził sobie dużo lepiej niż nawet najbogatsze kraje - podkreślił Piotr Müller.

"Takie stwierdzenie jest absurdalne"

Rzecznik rządu odniósł się także do niedawnych słów Rafała Trzaskowskiego, kontrkandydata Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO powiedział, że pomoc państwa w sytuacji kryzysu nie jest odpowiednia, wspomniał także o dużej dziurze budżetowej i twierdził, że rząd zamierza podnieść podatki.

- Te tezy są niezgodne z rzeczywistością. Polski rząd nie planuje podwyższenia podatków. Rząd PiS i prezydent Andrzej Duda obniżali podatki w rekordowy sposób w historii po 1989 r. Dlatego takie stwierdzenie Rafała Trzaskowskiego jest absurdalne - zaznaczył gość "Sygnałów dnia".

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent spotka się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Inauguracja polskiego przewodnictwa

Rzecznik rządu pytany o pojawiające się informacje, że wypłata środków z budżetu Unii Europejskiej uzależniona ma być od poziomu praworządności danego państwa, odparł, że ten temat pojawia się już się wielu miesięcy i stał się stałym elementem negocjacyjnym niektórych krajów Unii.

- Polska nie zgodzi się na żaden mechanizm, który powoduje uzależnienie wydatkowania środków finansowych od oceny systemu wymiaru sprawiedliwości czy szeroko rozumianej praworządności. To kompetencje zastrzeżone dla krajów członkowskich - ocenił również rzecznik rządu Piotr Müller.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono także temat m.in. zaplanowanych na piątek rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Belwederze podczas spotkania inaugurującego polskie przewodnictwo w grupie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)

Data emisji: 3.07.2020 r. 

Godzina emisji: 7.15

bb/

Czytaj także

Mamy 920 tys. bezrobotnych. W 2013 roku było ich ponad 2 miliony

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 13:00
W I kwartale tego roku zlikwidowano w Polsce 119,9 tys. miejsc pracy, z tego zaledwie jedną czwartą (24,4 proc.) w związku z pandemią koronawirusa - informuje Główny Urząd Statystyczny. W maju stopa bezrobocia osiągnęła 6 proc., czyli jedynie o 0,9 p.p. powyżej 30-letniego minimum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: masowe zwolnienia nam nie grożą, ale będą zmiany popytu na pracę w różnych branżach

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 13:53
Dane o bezrobociu za maj pokazują, że mimo iż mamy do czynienia z największym od dziesiątek lat ograniczeniem aktywności gospodarczej spowodowanym pandemią, to jednak w Polsce nie obserwujemy lawinowego wzrostu ilości osób bezrobotnych - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" Marta Petka-Zagajewska z banku PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia koronawirusa. Polska wśród krajów z najniższym bezrobociem w UE

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 14:00
Stopa bezrobocia w strefie euro w maju 2020 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,4 proc., wobec 7,3 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Ale w Polsce wynosiła 3 proc., a w Czechach 2,4 proc.
rozwiń zwiń