Krew pilnie potrzebna. "Oddając ją, oddaje się cząstkę siebie"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 10:20
Ministerstwo Zdrowia apeluje o oddawanie krwi, szczególnie w wakacje, gdy bieżące stany magazynowe krwi i jej składników drastycznie maleją. Równocześnie zwróciło się do krwiodawców o oddanie krwi jeszcze przed wyjazdem na wakacje. "Krew to bezcenny lek, którego nie można wyprodukować -  może ją ofiarować wyłącznie człowiek" - podkreśla resort zdrowia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Happy cake Happy cafe

czytaj więcej
PAP krew 1200.jpg
Oddając krew, nie zakazisz się koronawirusem, a pomożesz potrzebującym

- U mnie zaczęło się to 17 sierpnia 1974 roku. W zakładach azotowych w Tarnowie wydarzył się wówczas dość poważny wypadek i potrzebowali dużo krwi. Niewiele się zastanawiałem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Lis  - rekordzista Polski i Europy w oddawaniu krwi. Oddał w sumie już 95 litrów. Do rekordu świata i wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa brakuje mu niespełna 5 litrów. - Może troszkę więcej oddaję krwi niż inni, bo szkoda każdego życia. Oddając krew, oddaje się cząstkę siebie - dodaje. 


Posłuchaj
03:46 _PR1_AAC 2020_07_03-07-47-22.mp3 Apel o oddawanie krwi (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że braki w stanach magazynowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) wynikają także z sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Dlatego CKiK apeluje do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania).

Opublikowany przez krwiodawcy.org Sobota, 27 czerwca 2020

- Ten rok jest bardzo trudnym czasem, bo sytuacja epidemiologiczna też jest trudna. Krwi bardzo dużo potrzeba, dlatego tak ważne jest wsparcie naszych krwiodawców i przyszłych krwiodawców  - mówi w radiowej Jedynce Celina Pancerz - koordynator sądeckiego punktu krwiodawstwa. 

Dla kogo krew?

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi i jej składników spowodowane jej dużą utratą w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych czy też w wyniku zaburzeń krzepnięcia. Ponadto krew jest potrzebna pacjentom po oparzeniach i urazach, a także osobom z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz pacjentom wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że oddawania krwi nie należy się obawiać, ponieważ jest ono bezpieczne i nie szkodzi zdrowiu. Na wszystkich etapach pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

Kto może oddać krew?

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Więcej informacji o tym, kto może zostać krwiodawcą, zamieszczonych jest na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi oraz Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Tam też znajdują się dane dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Monika Chrobak

Data emisji: 3.07.2020

Godzina: 6.32

Jedynka/PAP/kh