Startuje cykl letnich imprez Dziedziniec Kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 07:40
Wydarzenia kulturalne w ograniczonym jeszcze zakresie wracają do tradycyjnej formy z udziałem publiczności. Jednym z nich jest Dziedziniec Kultury - cykl letnich imprez kulturalnych organizowanych każdego lata na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Impreza startuje 10 lipca.
Rafał Wiśniewski
Rafał Wiśniewski Foto: Polskie Radio

W wakacyjne piątkowe popołudnia i wieczory na Dziedzińcu Kultury zabrzmi poruszająca, inspirująca muzyka, w wykonaniu wyjątkowych artystów. Zgodnie z hasłem przewodnim: "Mistrz - uczeń" gwiazdami tegorocznego Dziedzińca Kultury będą uznani artyści m.in. Leszek Możdżer, Marcin Masecki, Paweł Janas, Wojtek Mazolewski, Lombard, Mery Spolsky, którzy podejmują rolę mentorów, nauczycieli i przyjaciół wspierających młodych twórców.


Posłuchaj
08:41 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_07_09 07_14_40_51_for_media.mp3 Dyrektor NCK, prof. Rafał Wiśniewski: startuje cykl koncertów w ramach "Dziedzińca kultury" (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Na Dziedzińcu będzie można spotka się z mistrzami różnych stylów i form muzycznych. Dodatkową atrakcją będzie oprawa wizualna towarzysząca koncertom, specjalnie zaprojektowana pod muzykę i odnosząca się tematycznie do mistrzowskich inspiracji artystów. - Chcemy szukać pomostów pod różnymi formami estetycznymi i muzycznymi i cieszyć się interpretacjami. Źródło muzyki jest takie same, ale interpretacje są różne - wyjaśnia dyrektor Narodowego Centrum Kultury, profesor Rafał Wiśniewski.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zapowiada, że koncerty będą również do zobaczenia i posłuchania w streamingu. - Współpracujemy w tym projekcie z Polskim Radiem. Te osoby, które nie będą mogły być na dziedzińcu MKiDN będą mogły słuchać koncertów za pośrednictwem Programu 3 Polskiego Radia - mówi. W tym roku, z uwagi na wymogi sanitarne, liczba miejsc będzie limitowana .Żeby wejść na koncert trzeba się zarejestrować na stronie NCK.


. .

Koncerty zainauguruje 10 lipca Marcin Masecki. - Będę grał utwory mojego idola, mentora i nauczyciela, czyli Theloniouasa Monka - zapowiada muzyk. Przyznaje, że pierwszy raz upublicznia swego idola. Artysta wyjaśnia, jak rozumie jazz, który na pierwszy rzut ucha wydaje się szorstki i trudny, ale z czasem staje się piękny.  

W drugiej części koncertu wystąpi wirtuza akordeonu guzikowego Paweł Janas. Koordynujący cykl Marcin Kuropatwa wyjaśnia, że będzie to połączenie muzyki klasycznej i elektronicznej, a muzyk przedstawi swój najnowszy projekt. Poza koncertami mistrzowskimi będzie też prowadzony cykl warsztatów, którego uczestnicy będą mogli poznać tajniki kolażu, czy wziąć udział w nauce śpiewania pieśni tradycyjnych z Podlasia. W tym roku, z uwagi na wymogi sanitarne, liczba miejsc będzie limitowana. - Na pierwszy koncert wejściówek już nie ma, ale są na następne - informuje dyrektor.

Profesor Rafał Wiśniewski wspomniał również o wystawie organizowanej w 610. rocznicę Bitwy po Grunwaldem. Otwarcie 15 lipca, w rocznice bitwy, wystawa w stołecznej Kordegardzie. W sieci wystawa jest dostępna od 6 lipca. Można już pobierać pliki, które są w rozdzielczości umożliwiającej druk w wysokiej jakości.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 9.07.2020 r. 

Godzina emisji: 7.41

ag


Czytaj także

Wirtualne wystawy, webinaria wśród propozycji kulturalnych NCK

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 12:10
Narodowe Centrum Kultury za pomocą hasła #zostańwdomuzkulturą przedstawia ofertę kulturalną na czas walki z koronawirusem. Wśród bogatej oferty znalazły się m.in. wystawy w sieci, bezpłatne szkolenia on-line czy filmy dokumentalne. Nie zabrakło również propozycji dla miłośników muzyki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"1200 programów na kwotę 60 mln zł" - rozstrzygnięcie programu "Kultura w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 17:07
Pieniądze na działania związane z tworzeniem i prezentacją wydarzeń kulturalnych oraz udostępnianiem ich w formie online zostały rozdzielone. Rozstrzygnięto kto, w ramach programu "Kultura w sieci", został beneficjentem zarówno w części dotacyjnej prowadzonej przez NCK, jak i stypendialnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces negocjacyjny MKiDN. Większe wsparcie kultury z funduszy strukturalnych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 19:45
Rozszerzenie wsparcia dla projektów kulturalnych ze środków funduszy strukturalnych UE zakłada zmieniony projekt rozporządzenia ws. EFRR w latach 2021-2027 - poinformowało we wtorek MKiDN. To sukces negocjacyjny MKiDN i niewątpliwie milowy krok w polityce UE - podkreślono.
rozwiń zwiń