Sygnały Dnia 10 lipca 2020 roku, rozmowa z Łukaszem Szumowskim

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 07:40
Audio
  • Łukasz Szumowski: o bezpieczeństwie w czasie II tury wyborów prezydenckich (Sygnały dnia/ Jedynka)

Katarzyna Gójska: Na to zapewne bardzo ważne pytanie dla wielu osób najlepiej odpowie minister zdrowia, pan minister prof. Łukasz Szumowski. Witam bardzo serdecznie.

Łukasz Szumowski: Dzień dobry pani, dzień dobry wszystkim.

Panie ministrze, od dłuższego czasu dane, które są podawane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczące wykrycia nowych przypadków zachorowań na chorobę COVID-19 pokazują, że dużo więcej osób wraca do zdrowia niż się zaraża. Co to nam mówi o sytuacji zdrowotnej, w które teraz jesteśmy?

To znaczy, że epidemia ma trend spadkowy, że coraz więcej osób tak naprawdę jest już odporna, jest bezpieczna. A swoją drogą ta ilość osób chorych w populacji jest bardzo, bardzo mała i to jest poniżej 1,7‰, czyli blisko 18 tysięcy, 19 tysięcy badanych osób, które jadą do sanatoriów, tylko 30 z nich miała wirusa. Więc to pokazuje, że tego wirusa naprawdę jest niewiele.

No właśnie, mamy też dane, które spływają ze Śląska, wiemy, że na Śląsku była trudna sytuacja, ale też jak informuje Ministerstwo Zdrowia, tam w tej chwili ci zakażeni to są osoby przede wszystkim, które są członkami rodzin górników i to są osoby, które i tak już przebywają na kwarantannie, a to oznacza, że one nie mogły zarażać innych. Czy pan potwierdza tę informację?

Tak, dlatego tak jak mówiliśmy zresztą, te bardzo wysokie liczby ze Śląska były, kiedy testowaliśmy górników, ogniska, teraz jeszcze spływają badania ich rodzin, ale to też nie są ogromne liczby, bo to jest osiemdziesiąt kilka osób. Śląsk jest ogromnym województwem, mieszka tam naprawdę bardzo wiele osób.

Panie ministrze, zawsze gdy rozmawia się o możliwości zarażenia, no to pojawia się oczywiście takie określenie dotyczące tej transmisji poziomej, czyli to nam pokazuje, jaka jest szansa na to, już mówiąc tak zupełnie wprost, że jesteśmy się w stanie zarazić w takich sytuacjach codziennych, w których się znajdujemy. Na jakim poziomie jest ta transmisja pozioma właśnie w Polsce?

Na niskim. Jeżeli przytoczyłem te dane 1,6‰ ilości wirusa w populacji takiej badanej zupełnie nieprzypadkowo, ale niezwiązanych z żadnym ogniskiem, z żadnym ryzykiem typu pracowników medycznych, to okazuje się, że tego wirusa jest bardzo mało, więc szansa, że spotkamy kogoś w kolejce stojąc do lokalu wyborczego, w lokalu wyborczym jest niezwykle mała. I oczywiście w lokalach wyborczych ten reżim jest utrzymywany w przeciwieństwie do wielu miejsc, gdzie codziennie jesteśmy, czyli w sklepach, na ulicy, w transporcie publicznym, to lokale wyborcze jawią się jako taka ostoja i bezpieczne miejsce, gdzie wszyscy nadal utrzymują ten reżim sanitarny.

No właśnie, chciałam zapytać o te zasady, które zostały wprowadzone podczas I tury wyborów i wiemy, że będą też obowiązywały w drugiej z dodatkowymi jeszcze takimi zasadami, wedle których osoby starsze, kobiety w ciąży, kobiety z małymi dziećmi będą mogły oddać swój głos poza kolejką w pierwszej kolejności. Jak pan właśnie patrzy na to ograniczenie osób wchodzących do lokalu, środki sanitarne, które tam są, dezynfekcja i takie rozdzielenie też tych miejsc, stanowisk, w których można oddawać głosy? No bo wiele osób pewno się zastanawia, czy udział w wyborach jest bezpieczny. Jak pan to ocenia jako lekarz?

To na pewno jest, tak jak powiedziałem, bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu. Po pierwsze reżim sanitarny, czyli ilość osób wewnątrz lokalu niewielka, maseczki i dezynfekcja daje nam taką pewność, że wszystkie możliwe działania zostały wykonane, stąd się pojawiły kolejki. I teraz nie chcąc,  żeby osoby starsze, osoby, które są bardziej narażone na warunki atmosferyczne, stały w tych kolejkach, wprowadziliśmy regulację, że mogą być obsłużone i powinny być obsłużone w pierwszej kolejności, żeby nie miały właśnie tych obaw. Głosowanie i wybór prezydenta Rzeczypospolitej jest jednym z takich niezwykle ważnych aktów, które każdy chciałby i powinien mieć prawo wykonać, nie obawiając się o swoje zdrowie, nie obawiając się o to, że musi stać dłużej w kolejce, szczególnie jeżeli jest osobą, która może nie ma siły. Więc chcemy, żeby każdy miał szansę, żeby osoby starsze mogły przyjść spokojnie, bez obaw, bez czekania w kolejce, kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne, ludzie z małymi dziećmi. Chodzi o to, żeby każdy miał równe szanse.

Bardzo dziękuję. Gościem Sygnałów Dnia był pan prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Dziękuję bardzo.

JM