Festiwal dla osób z zaburzeniami słuchu: to nie jest przeszkodą w uprawianiu sztuki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 10:45
Już po raz szósty prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych z zaburzeniami słuchu do udziału w Festiwalu "Ślimakowe Rytmy". Festiwal rozpoczyna się w poniedziałek 13 lipca.
Prof. Henryk Skarżyński
Prof. Henryk SkarżyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prof. Henryk Skarżyński przyznaje, że jeszcze dwa miesiące temu, kiedy wszystko było zamrożone, organizatorzy byli przygotowani, aby w czasie festiwalu przypominać koncerty z poprzednich edycji imprezy. - Poprosiliśmy uczestników, aby przysłali nowe utwory i nagrania i pokazały, jak się rozwinęły w tym czasie - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Powstał program, który jest połączeniem wspomnień oraz prezentacji najnowszej twórczości pacjentów, którzy mogą pokazać, jak się rozwinęli artystycznie po wejściu - jak to ujął profesor - do świata dźwięków po wszczepieniu implantu ślimakowego.


Posłuchaj
09:10 skarżyński 121-07-2020.mp3 Prof. Henryk Skarżyński o Festiwalu "Ślimakowe Rytmy" (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Festiwal odbędzie się przy zachowaniu wszystkich wymogów bezpieczeństwa, ale udział publiczności jest możliwy. Ale w internecie festiwal można będzie śledzić bez ograniczeń. Integralną częścią Festiwalu będą warsztaty naukowo-muzyczne, będzie można wziąć udział m.in. w zajęciach arteterapii, rytmiki Dalcroze’a, czy emisji głosu. - My na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest emisja głosu i jak ona może wpłynąć na odbiór tego, co mówimy i utwierdzić, zwłaszcza osoby mające kłopoty ze słuchem, czy ich rozwój słuchowy jest prawidłowy - wyjaśnia.


Strona internetowa Festiwalu "Ślimakowe Rytmy" Strona internetowa Festiwalu "Ślimakowe Rytmy"

Profesor przyznał, że sztuka ma pozytywny wpływ na leczenie. Wydarzenie zakończy koncert galowy z udziałem uczestników poprzednich edycji, podczas którego wykonawcy zaprezentują fragmenty musicalu "Przerwana Cisza" do którego muzykę skomponował Krzesimir Dębski, a libretto jest autorstwa Henryka Skarżyńskiego.

Tekla Klebetnica/Youtube

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu)

Data emisji: 11.07.2020

Godzina emisji: 8.15

ag

Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: mamy dużą ilość czynników ryzyka u naszych pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 10:25
"Po Pierwsze Zdrowie" to całoroczny program, którego głównym celem jest przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym oraz wsparcie zdrowia Polaków. Badania przesiewowe trwały nieprzerwanie przez cały rok, a podsumowanie programu odbędzie się m.in. przez siedzibą Polskiego Radia 16 września 2019 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Skarżyński: wszczepienie implantu słuchu jest dla niektórych ponownym otwarciem świata

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 08:07
- Dla osoby, która kiedyś słyszała, ale potem straciła słuch, wszczepienie implantu będzie ponownym otwarciem świata - powiedział w programie 1 Polskiego Radia prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog, audiolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowie Polaków - inwestycja w teraźniejszość i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 19:07
Pandemia koronawirusa zmieniła nawyki wielu Polaków, którzy zrozumieli, że trzeba budować odporność, a to wymaga zmiany stylu życia. Konieczne są też zmiany w służbie zdrowia, a zwłaszcza jej dofinansowanie. I przyjęcie do wiadomości, że zdrowy pracownik to zysk dla całego kraju, dlatego inne gałęzie gospodarki też powinny łożyć na służbę zdrowia.
rozwiń zwiń