"Powstaje koncern, który będzie poważnym graczem na rynkach europejskich". Jacek Sasin o fuzjach Orlenu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 07:35
- Orlen powinien być integratorem polskiego rynku energetycznego - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin. Wicepremier zapowiedział kolejną fuzję - połączenie Orlenu i PGNiG.
Jacek Sasin
Jacek SasinFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, przez co dojdzie do największej fuzji w regionie. W planach jest także przejęcie przez Orlen kontroli nad PGNiG.

Transformacja energetyczna

PKN Orlen stacja benzynowa paliwo 1200 F.jpg
PKN Orlen rośnie w siłę. Konsolidacja na rynku energetycznym

W radiowej Jedynce do fuzji odniósł się wicepremier Jacek Sasin. - Dzięki tej decyzji, a także wcześniej połączeniu z Energą i integracji Orlenu z PGNiG powstanie duży koncern multienergetyczny w Polsce, który będzie poważnym graczem na rynkach europejskich - powiedział minister aktywów państwowych.


Posłuchaj
09:07 PR1_SD_2020_07_15-07-14-55_for_media.mp3 Jacek Sasin: potrzebny jest silny multienergetyczny podmiot gospodarczy (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Przed nami wielkie wyzwania, jak choćby transformacja energetyczna, potrzebujemy silnych podmiotów gospodarczych, które sprostają tym wyzwaniom, przede wszystkim w sferze inwestycyjnej - ocenił polityk.

Skuteczna konkurencja

Gość audycji podkreślił, że nowy połączony podmiot gospodarczy pozwoli zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki. 

- Jest potrzebne, żebyśmy mogli zbudować podmiot gospodarczy, który będzie mógł skutecznie konkurować ze swoimi odpowiednikami europejskimi działającymi również na polskim rynku - wyjaśnił.

orlen 1200 EN.jpg
Jest zgoda na fuzję Orlenu i Lotosu. Premier: w planach też przejęcie PGNiG

- Na samych skondensowanych zakupach ropy naftowej przez nowy koncern jest on w stanie zaoszczędzić od miliarda do dwóch miliardów złotych rocznie. To potężne środki - powiedział w "Sygnałach dnia" Jacek Sasin.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Grzegorz Jankowski 
Gość: Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych
Data emisji: 15.07.2020
Godzina emisji: 07.15

pg/kh

Czytaj także

Grupa ORLEN umocni się na rynku chińskim

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:11
Bezpośrednią sprzedażą produktów Grupy ORLEN na perspektywicznym chińskim rynku zajmie się spółka ORLEN China. Oficjalne otwarcie planowane jest w drugim półroczu tego roku. Pierwszy etap działalności obejmie sprzedaż olejów silnikowych, które do tej pory dystrybuowane były w Chinach za pośrednictwem zewnętrznych partnerów. Zmiana modelu sprzedaży w oparciu o własną spółkę pozwoli w ciągu najbliższych trzech lat wygenerować kilkukrotnie wyższy zysk operacyjny niż obecnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Różnorodność obszarów działalności". Marek Zuber o strategii PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 16:00
- Mamy bardzo dużą różnorodność jeśli chodzi o obszary, w jakie chce wchodzić PKN Orlen - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Zuber. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen rośnie w siłę. Konsolidacja na rynku energetycznym

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 15:55
PKN Orlen realizuje politykę, dzięki której ma szansę stać się jednym z największych i najważniejszych koncernów multienergetycznych w Europie. Po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską przejęciu Grupy Lotos Orlen, dojdzie do największej fuzji w regionie. W planach jest także przejęcie kontroli nad PGNiG.
rozwiń zwiń