"Sprawdzaj, czytaj, pytaj!". Trudna sytuacja powoduje, że aktywują się oszuści

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 08:25
- W związku z obecną, wyjątkową sytuacją pojawia się nasilone zagrożenie nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Możemy zrobić bardzo dużo sami, by zminimalizować ryzyko utraty oszczędności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. 
Zawsze dokładnie przeczytaj warunki umowy
Zawsze dokładnie przeczytaj warunki umowyFoto: OneStockPhoto/shutteerstock.com

Tomasz Chróstny poinformował w audycji "Sygnały dnia", że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów startuje dziś z kampanią społeczną "Sprawdzaj, czytaj, pytaj!" po to, aby ostrzec konsumentów przed wieloma zagrożeniami, które się pojawiły. Ze skarg konsumentów wynika, że do wielu osób kierowane są obecnie oferty alternatywnych inwestycji finansowych, które fałszywie obiecują szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka. Konsumenci namawiani są także na produkty lub usługi, które fałszywie obiecują ochronę zdrowia lub leczenie.


- Inwestując środki, powierzając je jakiemukolwiek podmiotowi, powinniśmy zawsze sprawdzić, co to jest za przedsiębiorca, zwrócić uwagę, jaka jest natura samego produktu oraz dokładnie poczytać nie tylko warunki umowy, ale i opinie o przedsiębiorcy i produkcie w sieci. Popytać rodzinę, znajomych. Jeśli mamy wątpliwości - nie dajmy się złapać! Mądry Polak przed szkodą. Im trudniejszy czas, tym więcej osób, które próbują oszukać konsumentów, dorobić się na nieuczciwych praktykach - podkreślił rozmówca Grzegorza Jankowskiego.


Posłuchaj
08:54 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_07_15 07_41_07_for_media.mp3 Prezes UOKiK Tomasz Chróstny: możemy zrobić bardzo dużo sami, by zminimalizować ryzyko utraty oszczędności (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Alternatywne inwestycje finansowe

W trudnych czasach łatwiej wpaść w pułapkę i nabrać się na nieuczciwą inwestycję finansową. Oszuści doskonale wiedzą, jak wykorzystać społeczny niepokój i niepewność. Oferty alternatywnych inwestycji w niestandardowe walory, waluty, dobra lub surowce obiecują stały i bezpieczny zysk na wysoki procent, a potem okazują się finansowym fiaskiem. Trzeba także uważać na projekty inwestycyjne z małą opłatą startową, w których warunkiem otrzymania udziałów jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. Te z kolei okazują się zwykle piramidami finansowymi.

"Okazje" zbyt dobre, aby być prawdziwe, to najczęściej oszustwo i zamiast zyskać, możesz stracić - swoje wszystkie oszczędności. Internet, media społecznościowe - to tu najczęściej czyhają na ciebie te zagrożenia.

Nieuczciwy produkt lub usługa - zdrowie

Obecnie łatwiej również wpaść w pułapkę i nabrać się na ofertę produktu lub usługi, które fałszywie obiecują ochronę zdrowia lub leczenie, np. dzięki działaniu rzekomych leków czy urządzeń. Z ostrożnością podchodźmy do reklam i nie dajmy się nabrać, nawet jeśli naciągacze podszywają się pod lekarzy, ekspertów, renomowane instytuty badawcze czy osoby "uzdrowione". Na tego typu nieuczciwe praktyki i oszustwa narażeni są szczególnie starsi konsumenci. To do nich sprzedawcy dzwonią lub - co gorsza - odwiedzają ich w domu.

"Sprawdzaj, czytaj, pytaj!"

Nie chcesz dać się oszukać i stracić pieniędzy? Oto jak się możesz przed tym ochronić:

 • Dokładnie sprawdzaj oferty - zwłaszcza te pochodzące od nieznanych ci osób czy organizacji.
 • Nie wierz w szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka.
 • Nie ulegaj presji dokonania natychmiastowych przelewów, szczególnie na nieznane ci konta.
 • Sprawdzaj reklamy, które pojawiają się, gdy korzystasz z mediów społecznościowych - czasem są powiązane z odpłatnymi usługami i zapraszaniem twoich znajomych do projektów biznesowych, które w rzeczywistości są piramidami finansowymi.
 • Piramidy finansowe mają kamuflaż - neutralne albo pozytywnie wyglądające strony www, promujące np. przedsięwzięcia biznesowe, darmowe szkolenia online, inicjatywy społeczne.
 • Rzetelny sprzedawca podaje na stronie internetowej dane swojej firmy - jeśli ich tam nie ma, nie ufaj mu.
 • Bądź czujny na oferty sprzedawców, którzy chcą przyjść do twojego domu i przedstawić ci jakiś produkt lub urządzenie.
 • Uważaj, jeśli ktoś dzwoni do ciebie z ofertą tajemniczego, leczniczego produktu lub urządzenia - to pewnie dobrze przygotowany manipulator, który sprzeda ci coś bezwartościowego.
 • Czytaj dokumenty, które podpisujesz.
 • Daj sobie czas na decyzję - jeśli ktoś każe ci ją podjąć natychmiast, bo okazja się nie powtórzy, najprawdopodobniej chce cię oszukać.
 • Pytaj o zdanie lub opinię swoich znajomych lub najbliższych.
 • Jeśli podejrzewasz oszustwo, zgłoś sprawę policji.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Grzegorz Jankowski 
Gość: Tomasz Chróstny (prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów)
Data emisji: 15.07.2020
Godzina emisji: 07.40

Jedynka/uokik.gov.pl/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

T-Mobile zwróci klientom niewykorzystane środki z pre-paidów. Jest decyzja UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 11:24
T-Mobile Polska ma zwrócić klientom niewykorzystane pieniądze pozostałe po wygaśnięciu konta prepaid. Spółkę zobowiązał do tego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naruszenie zbiorowego interesu konsumentów". Ponad 17 mln kary dla Idea Banku

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 11:59
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał cztery decyzje wobec Idea Bank, nałożył na bank kary w łącznej wysokości ponad 17,2 mln zł - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie.
rozwiń zwiń