"Możliwe, że Rosja chce poróżnić Polskę i Ukrainę". Szef MSZ o dezinformacji Kremla

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 09:00
- Oceniamy to jako działania dezinformacyjne Rosji mające na celu być może nawet pewne poróżnienie Polski i Ukrainy. Wskazują na to zadawane pytania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef MSZ Jacek Czaputowicz, komentując prowokację youtuberów wobec prezydenta Andrzeja Dudy.
Jacek Czaputowicz w studiu Programu 1 Polskiego Radia
Jacek Czaputowicz w studiu Programu 1 Polskiego RadiaFoto: PR

Znani z prowokacji wobec polityków i światowych przywódców rosyjscy komicy Vovan i Lexus (Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow) zamieścili na portalu YouTube nagranie mające przedstawiać ich rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą.

W 11-minutowej rozmowie Kuzniecow, który podszył się pod sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, gratuluje Andrzejowi Dudzie wyborczego zwycięstwa i próbuje sprowokować go do kontrowersyjnych wypowiedzi, m.in. na temat sporów z Rosją o historię i pomniki Armii Czerwonej czy kwestię Lwowa. 

Posłuchaj
11:17 _PR1_AAC 2020_07_16-08-15-22_for_media.mp3 Jacek Czaputowicz: Rosja może chcieć poróżnić nas z Ukrainą (Sygnały Dnia)

- Sprawa jest badana przez odpowiednie służby i jeśli doszło do zaniedbań, zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje - poinformował na antenie Polskiego Radia minister Jacek Czaputowicz.

1200 duda.jpg
"Prościej było wkręcić Macrona czy Johnsona". Rosyjscy komicy o telefonie do prezydenta

"Musimy wzmocnić czujność"

Gość radiowej Jedynki wskazywał, że trwa walka dezinformacyjna ze strony Rosji. - Musimy uważać na próby przechwycenia rozmów i podszywania się pod inne osoby - powiedział.

Czytaj także:

Zdaniem ministra spraw zagranicznych prezydent Andrzej Duda dobrze wybrnął z sytuacji. - Odpowiedzi prezydenta były właściwe i nie naraziły Polski na jakiekolwiek nieporozumienia z żadnym państwem - ocenił.

- Myślę, że to jest dobre doświadczenie. Musimy jednak wzmocnić czujność - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Jacek Czaputowicz (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 16.07.2020
Godzina emisji: 08.15

ks/kh

Czytaj także

Anna Sarzyńska: Andrzej Duda jest politykiem koncyliacyjnym, nie dąży do konfrontacji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 19:00
- Andrzej Duda jest politykiem dosyć koncyliacyjnym, nie dąży do jakichś ostrych konfrontacji. Końcówka kampanii wyborczej była ostra, ale była wbrew naturalnemu zachowaniu prezydenta - wbrew temu, co pokazał przez 5 lat kadencji - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska z TVP. Gościem audycji był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". 
rozwiń zwiń