Wyjątkowe Archiwum Roku 1920. Konkurs na najciekawsze pamiątki

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 09:00
Program 1 Polskiego Radia wraz z Polską Fundacją Narodową i Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych zachęcają do zagłębienia się w swoje domowe archiwa, albumy, pamiątki po rodzicach i dziadkach. Może znajdzie się w nich coś, co wiąże się z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku?
.
.Foto: PR

Posłuchaj
07:33 [ PR1]PR1 (mp3) 18 lipiec 2020 08_20_15.mp3 Wyjątkowe Archiwum Roku 1920. Konkurs na najciekawsze pamiątki (sygnały dnia/Jedynka)

 

W wielu domowych szufladach wciąż czekają na odkrycie unikatowe eksponaty, które są ważne i cenne nie tylko dla najbliższej rodziny. To z myślą o takich pamiątkach powstała akcja "Moje Archiwum". Radiowa Jedynka czeka na fotografie przedmiotów, skany zdjęć i dokumentów, które złożą się na wyjątkowe Archiwum Roku 1920. Można je przesyłać za pomocą specjalnego formularza dostępnego pod adresem mojearchiwum.polskieradio.pl


. 

- Powinniśmy szukać wszystkiego, co jest dla nas sensotwórcze, opowiada o historii. Czegoś co nosi w sobie skrawki, fragmenty narracji, opowieści związanej z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku i oczywiście z "wiktorią warszawską". Repozytorium, które będziemy budowali, może zawierać i skany zdjęć, i dokumenty. Formuła zgłaszania poszczególnych archiwaliów jest bardzo otwarta - powiedział w audycji "Sygnał dnia" prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki .

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że organizatorom konkursu zależy na tym, by rozbudzić w uczestnikach przedsięwzięcia poczucie, że historia to nie tylko wielka polityka, wielkie wojny, wielkie układy, ale historia dzieje się w codzienności i nasze rodziny mają swoją własną, indywidualną, bardzo ciekawą, intrygującą historię. - By narodziło się przekonanie, że my dysponujemy archiwaliami, którymi powinniśmy się podzielić - dodał.

Właściciele najciekawszych lub najbardziej wartościowych dokumentów zostaną nagrodzeni w finale, który odbędzie się 29 sierpnia. Główną nagrodą jest laptop marki Apple (są także atrakcyjne nagrody tygodniowe). Eksponaty ocenia Kapituła pod przewodnictwem Joanny Chojeckiej (zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych) w składzie: Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej), Beata Żelazek (Departament Popularyzacji Działalności Archiwalnej) oraz Jolanta Fajkowska i Anna Perek-Zaborska (Program 1).

Szczegóły konkursu i regulamin można znaleźć TUTAJ.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 18.07.2020 r. 

Godzina emisji: 8.20

kk

Czytaj także

"Moje archiwum" - konkurs na najciekawsze pamiątki wojny 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 14:00
Patrzymy na pożółkłe zdjęcia, zaglądamy do dokumentów sprzed wielu lat. Co się za nimi kryje? Historia żyje w nas, we wspomnieniach, ustnych przekazach, fotografiach i przedmiotach. Radiowa Jedynka ponownie zaprasza Słuchaczy do udziału w konkursie na najciekawsze pamiątki. Tym razem tematem przewodnim będzie wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Konkurs wystartował 15 lipca, potrwa do końca wakacji. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 29 sierpnia. 
rozwiń zwiń