Jarosińska-Jedynak: nie ma naszej zgody na powiązanie funduszy UE z kwestią praworządności

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 07:35
- Jest determinacja wśród przywódców państw członkowskich, aby dojść do konsensusu - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Minister funduszy i polityki regionalnej odniosła się do budżetowych negocjacji na szczycie UE w Brukseli, które powinny zostać wznowione dziś około godziny 16.00.
Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-JedynakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Przed godziną 6.00 rano szef Rady Europejskiej Charles Michel zebrał 27 liderów na sesji plenarnej, żeby im przekazać wynik ustaleń całonocnych konsultacji. Posiedzenie to trwało zaledwie kilka minut, bo zaraz po tym rzecznik Michela poinformował, że sesja została zakończona, a jej ponowne wznowienie planowane jest na godzinę 16.00.

Czytaj więcej
pap szczyt ue 1200.jpg
Szczyt UE. Jest nowa propozycja szefa Rady Europejskiej ws. funduszu odbudowy

Do tego czasu Michel ma przygotować nową wersję dokumentu negocjacyjnego, który opisuje szczegółowo, jakie mają być kwoty i zasady wydawania pieniędzy z funduszu odbudowy i wieloletniego budżetu UE. Podstawą do kompromisu ma być 390 mld euro w grantach w funduszu odbudowy i zmniejszone rabaty dla głównych płatników.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że "tam, gdzie pojawiają się ogromne pieniądze, kończą się przyjaźnie i zaczynają się rozmowy o interesach". - W tej chwili te interesy są dyskutowane, by każdy wrócił z jak najlepszym rezultatem do swojego kraju - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej.

Posłuchaj
13:09 _PR1_AAC 2020_07_20-07-14-17.mp3 Małgorzata Jarosińska-Jedynak o budżetowym szczycie UE w Brukseli (Jedynka/Sygnały dnia)

"Nie chcemy arbitralnych mechanizmów"

Duże problemy w negocjacji sprawia zaproponowany mechanizm powiązania przyznawania środków unijnych z kwestią praworządności krajów członkowskich. Gość radiowej Jedynki zaznaczyła w tym kontekście, że "Polska nie chce żadnych arbitralnych mechanizmów, które mogą prowadzić do tego, że później politycznie motywowane państwa będą podejmowały za nas decyzje, co do których nie będziemy czuli żadnych zobowiązań".

- Nie ma naszej zgody na to, żeby łączyć kwestie praworządności z funduszami UE - stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Według minister nie ma żadnych mechanizmów, które jasno określałyby kryteria oceny praworządności. - Poza tym jest to niezgodne z Traktatem Lizbońskim - dodała przedstawicielka rządu.

Czytaj więcej
20718007(1).jpg
Prof. Grabowska o rozmowach ws. budżetu UE: mamy dobrego negocjatora, premier radzi sobie znakomicie

Więcej w całym nagraniu.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Małgorzata Jarosińska-Jedynak (minister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 20.07.2020
Godzina emisji: 07.15

jp

Czytaj także

Szczyt UE ws. budżetu i funduszu odbudowy. Nowa propozycja grupy "oszczędnych"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 19:15
Państwa z tzw. grupy "oszczędnych" zaproponowały na unijnym szczycie w Brukseli kolejne cięcia w funduszu odbudowy po pandemii. Holandia, Austria, Dania, Szwecja i Finlandia chcą, by wyniósł on 700 miliardów euro i składał się po połowie z bezzwrotnych grantów i pożyczek. Tę informację potwierdził Polskiemu Radiu dyplomata jednego z tych krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Rady apeluje o porozumienie ws. finansów na szczycie UE, krytykuje oszczędną piątkę

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 23:30
Szef Rady Europejskiej Charles Michel zaapelował do unijnych przywódców o kompromis w sprawie finansów Wspólnoty na najbliższe lata. Chodzi o budżet i fundusz po pandemii.
rozwiń zwiń