"To sukces Polski, otrzymamy olbrzymie środki". Stanisław Karczewski o wynikach negocjacji ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 07:45
- Nie przypominam sobie tak długo trwających rozmów plenarnych i bilateralnych w UE. Myślę, że to sukces Polski, jestem o tym przekonany, otrzymamy olbrzymie środki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Karczewski, odnosząc się do wyników negocjacji unijnego budżetu.
Stanisław Karczewski
Stanisław KarczewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Budżet UE został uzgodniony na poziomie 1 biliona 74 miliardów euro, fundusz odbudowy opiewa na 750 miliardów euro. Porozumienie przynosi naszemu krajowi ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach. Razem z uprzywilejowanymi pożyczkami Polska ma otrzymać 160 mld euro.

ue_1200.jpg
Jest porozumienie ws. budżetu UE. Wiemy, ile dostanie Polska

Gość radiowej jedynki mówił, że sukcesem jest także brak bezpośredniego związku pomiędzy praworządnością a wypłatami środków budżetowych. - Te niejasne propozycje, bardzo enigmatyczne, można było wykorzystywać do szantażowania mniejszych czy słabszych państw - ocenił Stanisław Karczewski.


Posłuchaj
08:23 PR1_SD_2020_07_21-07-15-24_for_media.mp3 Stanisław Karczewski: otrzymamy olbrzymie środki. To sukces Polski (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Dzięki determinacji premiera Mateusza Morawieckiego i negocjatorów zdobyliśmy także sprzymierzeńców - dodał senator PiS. - Służy nam sojusz z Węgrami i w Grupie Wyszehradzkiej. To bardzo duża siła czterech państw - zaznaczył polityk.

twitter spotkanie premier 1200.jpg
Jest porozumienie w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej

Jak stwierdził Stanisław Karczewski, porozumienie północ-południe zbudowano także dzięki Inicjatywie Trójmorza - To nie tylko połączenie infrastrukturalne, ale także polityczne, w łagodzeniu i negocjacjach między północą a południem - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Piotr Gociek
Gość: Stanisław Karczewski (senator PiS)
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 07.15

pg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bliżej nam do stanowiska krajów południa". Zbigniew Kuźmiuk o unijnych negocjacjach budżetowych

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 10:00
- Mimo, iż sami niespecjalnie ucierpieliśmy w wyniku pandemii - Polska w I kwartale nie odnotowała spadku PKB - to w sprawie funduszu odbudowy bliżej nam do stanowiska krajów południa - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoficjalnie: mechanizm "fundusze za praworządność" wykreślony

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 00:59
W pakiecie finansowym dla Unii, uzgodnionym na szczycie w Brukseli, nie ma mechanizmu "fundusze za praworządność” i powiązania z artykułem 7. unijnego traktatu - ustaliło nieoficjalnie Polskie Radio. Zapis ten został usunięty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest porozumienie w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 05:36
Przywódcy 27 krajów Wspólnoty osiągnęli porozumienie piątego dnia negocjacji na szczycie w Brukseli. Uzgodniono zarówno budżet Unii Europejskiej na najbliższych siedem lat, jak i fundusz odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem.
rozwiń zwiń