Dariusz Klimczak: stworzenie Funduszu Medycznego jest zasadne, ale potrzebne jest jasne finansowanie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:55
- To była prosta ustawa prosta do napisania, a stworzono bazyliszka prawno-medycznego, który nie pomaga, tylko straszy swoją konstrukcją - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusz Klimczak, odnosząc się do projektu aktu prawnego powołującego Fundusz Medyczny.
Dariusz Klimczak
Dariusz KlimczakFoto: Polskie Radio

Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia odbyło się w poniedziałek czytanie przepisów powołujących Fundusz Medyczny, zaproponowanych przez prezydenta. Projekt przewiduje utworzenie funduszu, który ma służyć poprawie zdrowia i jakości życia Polaków. Krytyczne uwagi pod adresem przedłożonych przepisów zgłosili w trakcie pierwszego czytania posłowie opozycji.

szpital dziecko shutterstock_412245748 1200.jpg
Posłowie rozpoczęli prace nad prezydenckim projektem ustawy o Funduszu Medycznym

- Nie tylko opozycja mówi, że to bubel prawny - powiedział Dariusz Klimczak w radiowej Jedynce. - To była prosta ustawa do napisania, a wręcz stworzenie prostego mechanizmu finansowo organizacyjnego w Narodowym Funduszu Zdrowia, który mógłby pomóc dzieciom i rodzinom, którzy codziennie szukają pieniędzy w internecie na zbiórkach, by sfinansować innowacyjne leczenie w chorobach rzadkich - powiedział poseł PSL. - Stworzono niestety bazyliszka prawno-medycznego, który jak na dzisiaj wcale nie pomaga, tylko straszy swoją konstrukcją - ocenił gość audycji.


Posłuchaj
07:46 PR1_SD_2020_07_22-07-43-01_for_media.mp3 Dariusz Klimczak: Fundusz Medyczny powinien mieć zapewnione jasne źródła finansowania (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Na komisji zdrowia wszyscy uważali, że stworzenie jakiegoś mechanizmu jest zasadne i potrzebne. Ten mechanizm powinien mieć zapewnione jasne źródła finansowania - podkreślił Dariusz Klimczak. - Ten projekt jest krytykowany za to, że właśnie nie ma jasnych źródeł finansowania. To jest jedna z większych wątpliwości - stwierdził polityk PSL-KO.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Dariusz Klimczak (Polskie Stronnictwo Ludowe)

Data emisji: 22.07.2020

Godzina: 7.40

pg

Czytaj także

"Niezwykle cenna inicjatywa". Łukasz Szumowski o prezydenckim wsparciu ochrony zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 12:56
- Inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy wspierająca ochronę zdrowia jest niezwykle cenna. Doprowadziła m.in. do powstania pierwszej strategii onkologicznej w Polsce - zauważył w programie "Rzeczpospolitej" zatytułowanym "Rzecz o polityce" minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11-latek wyleczony z ostrej białaczki. Nowatorska terapia we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 15:15
Zastosowana w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu nowatorska w Polsce terapia CAR-T przyniosła efekt. 11-letni pacjent po siedmiu latach nieskutecznego leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej został wyleczony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie rozpoczęli prace nad prezydenckim projektem ustawy o Funduszu Medycznym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 01:00
Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia odbyło się dziś w poniedziałek czytanie przedłożonych przepisów. Projekt przewiduje utworzenie funduszu, który ma służyć poprawie zdrowia i jakości życia Polaków.
rozwiń zwiń