"Ogromny sukces rządu i Mateusza Morawieckiego". Jadwiga Wiśniewska o wynegocjowanym budżecie UE dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 08:30
- Zakończony szczyt Rady Europejskiej to ogromny sukces negocjacyjny polskiego rządu i premiera Mateusza Morawieckiego. Wywalczyliśmy największe w historii Unii Europejskiej środki dla Polski - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.
Jadwiga Wiśniewska
Jadwiga WiśniewskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zakończyły się długotrwałe, twarde negocjacje dotyczące unijnego budżetu. Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia ze środków Unii Europejskiej, w tym z 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie nisko oprocentowanych pożyczek. Cały siedmioletni budżet UE będzie wynosił 1 bilion 74 miliardy euro, a fundusz odbudowy 750 miliardów euro.

Czytaj więcej
Parlament Europejski shutt-1200.jpg
Europosłowie chcą zwiększenia budżetu wspólnoty. Dziś w PE debata nt. ostatniego szczytu Unii

Teraz nad ustaleniami unijnego szczytu debatować będzie Parlament Europejski. Europosłowie pozytywnie oceniają fundusz odbudowy, ale żądają zwiększenia wysokości unijnego budżetu, oraz zaostrzenia zapisów dotyczących praworządności i finansowania ze wspólnej kasy.

Posłuchaj
09:24 _PR1_AAC 2020_07_23-08-15-11_for_media.mp3 Jadwiga Wiśniewska: szczyt Rady Europejskiej to ogromny sukces negocjacyjny polskiego rządu i premiera Mateusza Morawieckiego (Jedynka/Sygnały dnia)

"Państwa południa szybko potrzebują tych pieniędzy"

Jadwiga Wiśniewska podkreśliła jednak, że Parlament Europejski "może tylko przyjąć bądź odrzucić ustalenia Rady". - Nie ma możliwości zmiany zapisów, które zostały Parlamentowi przekazane - powiedziała. Europoseł zaznaczyła, że jeżeli parlamentarzyści odrzucą ustalenia szczytu, to budżet UE ponownie wróci do negocjacji. - W Radzie debata trwała długo i wszystkie państwa członkowskie zgodziły się na te długoletnie ramy finansowe. To tylko polityczna gra i jestem przekonana, że Europarlament przyjmie budżet - dodała.

- Państwa południa Europy potrzebują szybko tych pieniędzy, żeby podnieść swoją gospodarkę. Wspólnota czeka na mocny zastrzyk finansowy, by nie pogłębiać recesji. Dywagacje europosłów nt. budżetu mają za zadanie podnieść znaczenie Parlamentu Europejskiego. Ostateczny głos należy w tej sprawie do Rady - podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

Czytaj więcej
shutterstock parlament europejski 1200.jpg
Parlament Europejski żąda zmian w budżecie UE. Znamy projekt rezolucji w tej sprawie

Gość radiowej Jedynki zauważyła, że wynegocjowane środki z UE dla Polski będą potężnym wsparciem budżetu na lata. - Polska jest największym beneficjentem polityki spójności w Unii Europejskiej. Uzyskamy blisko 70 miliardów euro - wskazała Jadwiga Wiśniewska.

- Polska jest również największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - wyliczała polityk PiS.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Jadwiga Wiśniewska (PiS)

Data emisji: 23.07.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

jp

Czytaj także

"Mechanizm praworządności musi budzić kontrowersje". Karol Gac o negocjacjach budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 22:15
- Pamiętajmy że mechanizm praworządności musi budzić kontrowersje i wątpliwości. Definicje, które zaproponowano są na tyle ogólne, że ten mechanizm mógłby stać się wytrychem innych państw, by grozić drugim państwom - powiedział w Polskim Radiu 24 na temat negocjacji budżetu unijnego Karol Gac (DoRzeczy.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: w sprawie praworządności obowiązuje status quo, czyli procedury traktatowe

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:45
W sprawie praworządności jest status quo, czyli nic się nie zmieniło - obowiązują procedury traktatowe - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller, oceniając konkluzje zakończonego we wtorek szczytu UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europosłowie chcą zwiększenia budżetu wspólnoty. Dziś w PE debata nt. ostatniego szczytu Unii

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 07:30
Dziś nadzwyczajna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, w czasie której europosłowie ocenią porozumienie unijnych przywódców na zakończonym przedwczoraj szczycie w Brukseli (początek ok. 9.30). Chodzi o pakiet finansowy, czyli budżet na najbliższych 7 lat i fundusz odbudowy po pandemii.
rozwiń zwiń