Wiceszef MSZ: takie rezolucje PE przyjmował w każdej perspektywie finansowej, to nic niezwykłego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 08:35
- Widać, jaka jest wiarygodność argumentów polityków krajowych PO, ale też pozostałych partii opozycyjnych - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ, odnosząc się do krytyki wyniku negocjacji unijnego budżetu.
Piotr Wawrzyk
Piotr WawrzykFoto: PRSA

- Obowiązywała narracja, że to katastrofa, że tych pieniędzy w ogóle nie będzie, a tymczasem ich koledzy z innych partii, innych krajów, mają dokładnie odmienne zdanie, uważając, że ten mechanizm nic nie znaczy – powiedział gość radiowej Jedynki o mechanizmie powiązania funduszy UE z praworządnością i głosach opozycji w związku z nim.


Posłuchaj
09:42 PR1_SD_2020_07_24-08-15-11_for_media.mp3 Piotr Wawrzyk: widać jaka jest wiarygodność argumentów polityków krajowych PO, ale też pozostałych partii opozycyjnych (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Konrad Szymanski Sejm pap 1200.jpg
"Budżet nie jest na razie zagrożony". Minister ds. europejskich o rezolucji PE

- Parlament Europejski, co ciekawe także głosami posłów polskiej opozycji, przyznał rację polskiemu rządowi, że ten mechanizm nie jest efektywny i będzie wymagał korekt, tak jak mówił polski rząd. Ten mechanizm będzie musiał być przyjmowany przez odpowiednie instytucje unijne - zaznaczył prof. Piotr Wawrzyk.

Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych, rezolucja PE, w której nie zaakceptowano porozumień unijnego szczytu, nie jest czymś niezwykłym. - Takie rezolucje jak wczoraj, negatywne w stosunku do budżetu, Parlament Europejski przyjmował w zasadzie przy każdej perspektywie finansowej - stwierdził prof. Wawrzyk.

- Te kraje, które krytykowały nas za praworządność, będą same starały się przekonać PE do jak najszybszego przyjęcia budżetu, a więc do ustępstw. To jest dla nas na korzyść - ocenił wiceszef MSZ.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska 

Gość: Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 24.07.2020

Godzina emisji: 08:15

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Walczymy o nasze i dlatego mamy konflikty". Wróblewski o sukcesie Polski w negocjacjach budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 13:06
- Trzeba bronić własnych reguł gry po to, by Francuzi i Niemcy zawsze nas nie ogrywali. Walczymy o nasze w UE i dlatego mamy konflikty, ale są to konflikty normalne, natury gospodarczej - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE nie akceptuje ustaleń szczytu UE. Krasnodębski: to próba wywarcia nacisku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 20:55
- PE nie może wnieść żadnych poprawek do tych ustaleń podjętych na szczycie, natomiast będzie głosował "za" lub "przeciw", może odrzucić całą umowę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń