Sezon na komary. Jak przetrwać go bezboleśnie?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 11:55
Od kilku tygodni komary tną na potęgę i mocno utrudniają nam przebywanie na świeżym powietrzu. Są w miastach, na wsi, w górach, jak i nad morzem. Po prostu pojawiają się wszędzie. Dlaczego akurat w tym roku jest ich tak dużo?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

- Bardzo dużo gatunków komarów rozwija się jeszcze w kałużach pośniegowych. Tych kałuż nie było, ponieważ nie było śniegu, a później była susza. Teraz natura nadrabia to wszystko i rozwijają się zaległe komary wczesnowiosenne, późnowiosenne, którym nie wyszło ze względu na suszę oraz te, które cały czas mają swój cykl życiowy. Także obecnie mamy w użyciu wszystkie gatunki komarów - tłumaczy dr Jarosław Pacoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Posłuchaj
05:41 _PR1_AAC 2020_07_25-07-45-26.mp3 Plaga komarów. Jak sobie z nimi radzić? (Jedynka/Sygnały dnia)

Skóra swędzi? Są sposoby na złagodzenie

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że w naszą skórę próbują wkłuwać się nie samce, tylko komarzyce, które potrzebują krwi do produkcji jaj. Jak okazuje się, ukłuci swędzi, ponieważ komary mają w swojej ślinie kilkadziesiąt rodzajów białek, które hamują krzepnięcie krwi i powodują miejscowe przekrwienie.

- Pomaga liść babki. Trzeba go pozwijać, przyłożyć i potrzeć. Ewentualnie zawsze przeciwzapalnie działa przekrojona cebula - podpowiada dr Jarosław Pacoń.

Komary przenoszą również choroby, m.in. w Polsce występuje nicień skórny. Jest on popularny u psów i pojawia się nie tylko w skórze, ale też w narządach wewnętrznych. 11 lat temu po raz pierwszy stwierdzono tego typu przypadek u człowieka.

W miastach walczą z komarami

Wiele miast na terenie naszego kraju decyduje się na walkę z plagą komarów. Jednym z nich jest Wrocław, których nie oszczędza na opryskach.

- Do tej pory zrealizowano 5 przelotów głównie nad dolinami największych wrocławskich rzek i wszystkimi terenami zielonymi, które są w pobliżu tych dolin. Łącznie jest to 700 hektarów, w tym 550 metodą chemiczną i 150 preparatem biologiczny. Preparaty posiadają wszystkie pozwolenia oraz atesty - mówi Marcin Obłoza z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Warto również zwrócić uwagę na naturalne odstraszacze latających krwiopijców. Komary nie lubią specyficznego zapachu takich chwastów jak wrotycz czy piołun.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Beata Makowska

Data emisji: 25.07.2020

Godzina emisji: 7.45

DS

Czytaj także

Plaga komarów daje się we znaki. Jak z nią skutecznie walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 00:55
- Chmary komarów to normalny cykl związany z wilgotnym początkiem lata. Aby zmniejszyć populacje komarów, powinniśmy dbać o to, aby miały one swoich naturalnych wrogów w naturze - mówi prof. Piotr Tryjanowski, zoolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe sposoby na ukąszenia owadów. Sprawdź, które są najlepsze

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 02:30
Domowe sposoby na ukąszenia to bardzo dobra metoda, gdy mamy do czynienia z niegroźnymi owadami - takimi jak mrówki czy komary. Poniżej przedstawiamy listę najskuteczniejszych środków, które sprawią, że letnia aura nie będzie się już kojarzyła z bolesnymi ukłuciami.
rozwiń zwiń