Premiera polskiej marki samochodów elektrycznych. Jak będą wyglądać auta?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 12:15
Już kilka dni temu w internecie pojawiły się pierwsze ujęcia polskich samochodów elektrycznych. - To, co zaprezentujemy dziś na premierze, będziecie państwo mogli uznać za absolutnie nowoczesny i warty zainteresowania design - zapewnia Małgorzata Królak z ElectroMobility Poland. Jaką nazwę będzie miała nowa polska marka samochodów elektrycznych?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jan Faukner/Shutterstock.com

Po godz. 14.00 odbędzie się premiera polskiej marki motoryzacyjnej samochodów elektrycznych, podczas której poznamy jej nazwę, logo i pierwsze prototypy samochodów.

- Będzie to prezentacja dwóch prototypów demonstracyjnych. Są to już fizycznie zbudowane modele samochodów. Jeden z nich to makieta samochodu SUV. Drugim modelem będzie hatchback, który ma pełne wyposażenie i jest też samochodem jeżdżącym - mówi Małgorzata Królak, dyrektora biura programu ElectroMobility Poland.

Jak zapewnia, design obu modeli jest bardzo nowoczesny i adekwatny do tego, z czym mamy do czynienia na dzisiejszym rynku.

Ogromna szansa dla Polski

Rocznie Polacy importują około 1 mln używanych samochodów, dlatego zdaniem prof. Marcina Ślęzaka, dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego, polskie auta elektryczne musiałyby mieć naprawdę atrakcyjną ofertę, aby przykładowy Kowalski rozpatrywał ich zakup.

- Nie mniej ważny jest też element pobudzenia gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy w całej sieci punktów, które będą serwisować i sieci dostawców, którzy będą produkować komponenty. Firm kooperujących może być naprawdę bardzo dużo. Każda z nich to będą miejsca pracy i wpływy środków dla polskiej gospodarki. Należy to traktować jako ogromną szansę, która być może już się nie powtórzy - tłumaczy prof. Marcin Ślęzak.


Posłuchaj
04:40 _PR1_AAC 2020_07_28-07-45-57.mp3 Premiera nowego polskiego samochodu elektrycznego (Jedynka/Sygnały dnia)

Polski rynek jest specyficzny

Dariusz Balcerzak z Instytutu Badań Rynku Samochodowego SAMAR spodziewa się jednak, że mogą pojawić się problemy przy sprzedaży aut elektrycznych.

- Polski rynek nowych samochodów jest specyficzny i opiera się głównie na klientach instytucjonalnych. Domyślam się, że nasz samochód elektryczny byłby także skierowany do tego rodzaju klientów, ponieważ stanowią oni pewnie powyżej 80 proc. wszystkich kupujących nowe samochody w naszym kraju - twierdzi Dariusz Balcerzak.

Niemniej można spodziewać się, że w przyszłości Polacy coraz chętniej będą decydować się na auta elektryczne.

*** 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Daniel WydrychPiotr Gociek

Materiał: Maja Mazurek 

Data emisji: 28.07.2020

Godzina emisji: 7.45

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz dorobić do pensji? Zostań rachmistrzem spisowym

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 10:32
W całej Polsce prowadzona jest rekrutacja na rachmistrzów spisowych. Osoby, które ją przejdą, przeprowadzą między 1 września a 30 listopada spis z użytkownikami gospodarstw rolnych. Ile zarobią za wywiady telefoniczne, a ile za rozmowy w terenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na komary. Jak przetrwać go bezboleśnie?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 11:55
Od kilku tygodni komary tną na potęgę i mocno utrudniają nam przebywanie na świeżym powietrzu. Są w miastach, na wsi, w górach, jak i nad morzem. Po prostu pojawiają się wszędzie. Dlaczego akurat w tym roku jest ich tak dużo?
rozwiń zwiń