Szef komisji ds. pedofilii: mówimy o wieloletnim krzywdzeniu ludzi bezbronnych i słabych

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 07:42
- Celem komisji jest nazwanie zła złem i doprowadzenie do odpowiedzialności sprawców, którzy dokonali okropnych, haniebnych czynów względem swoich ofiar - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia przewodniczący państwowej komisji ds. pedofilii Błażej Kmieciak.
Błażej Kmieciak
Błażej KmieciakFoto: PAP/Rafał Guz

Dr hab. Błażej Kmieciak został 24 lipca wybrany na przewodniczącego państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii. Zapewnił, że "będziemy walczyć o to, żeby osoby, które dokonały tej zbrodni, jaką jest czyn pedofilski, poniosły odpowiedzialność karną, na którą zasługują". W skład komisji wchodzi siedmiu członków. Swoich przedstawicieli do niej powołali: Sejm – Barbarę Chrobak, Hannę Elżanowską i Andrzeja Nowarskiego; Senat – Agnieszkę Rękas; prezydent – Justynę Kotowską; premier – Elżbietę Malicką i rzecznik praw dziecka – Błażeja Kmieciaka. Przewodniczącego komisji Sejm wybiera spośród jej członków zwykłą większością głosów.

Posłuchaj
09:15 [ PR1]PR1 (mp3) 29 lipiec 2020 07_15_04_for_media.mp3 Błażej Kmieciak: pojawienie się państwowej komisji jest elementem wsparcia ze strony państwa dla tych, którzy częstokroć nie mają możliwości głośnego wyrażenia swojego bólu i cierpienia (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Andrzej Duda 1200 PAP.jpg
"Mam nadzieję, że jak najszybciej podejmie prace". Prezydent o sejmowej komisji ds. pedofilii

- Celem, który myślę, że przede wszystkim my, jako wszyscy członkowie komisji, sobie stawiamy, jest wsparcie tych, którzy doświadczali i doświadczają bólu, cierpienia związanego z przestępstwem pedofilii - powiedział Błażej Kmieciak. Jak dodał, "często mówimy karnistycznie, prawniczo - przestępstwo pedofilii - ale mówimy przede wszystkim o skrzywdzeniu konkretnych osób, o wieloletnim krzywdzeniu ludzi, ludzi bezbronnych, ludzi słabych".

- Pojawienie się państwowej komisji jest elementem wsparcia ze strony państwa dla tych, którzy częstokroć nie mają możliwości głośnego wyrażenia swojego bólu i cierpienia - ocenił gość Jedynki. Dodał, że pojawienie się komisji jest także objawem dojrzałości legislacyjnej i przypomniał, że jej powstanie zostało zaakceptowane przez znaczną większość sejmową. Zauważył, że "mało jest aktów prawnych, które spotykają się z tak szeroką akceptacją".

Przewodniczący komisji mówił też o jej składzie i uprawnieniach. Pytany był również, jak skutecznie walczyć z pedofilią. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Grzegorz Jankowski

Gość: Błażej Kmieciak (przewodniczący państwowej komisji ds. pedofilii)

Data emisji: 29.07.2020 r. 

Godzina emisji: 7.15

fc

Czytaj także

Dr Stelmach: edukacja seksualna otwiera dzieci na działanie dorosłych, a nie przed nimi chroni

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 20:50
- Nie jest prawdą, że dzieci, które są edukowane seksualnie odpowiednio wcześnie, są chronione przed przestępstwem, są chronione przed działaniami dorosłych, bo wiedzą jak się zabezpieczyć - przekonywał w Polskim Radiu 24 seksuolog, dr Bogdan Stelmach.
rozwiń zwiń