Rzecznik GIS: wesela są dostarczycielem sporej części nowych zakażeń koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:19
- Wesela zaczynają się w reżimie sanitarnym, ale kończą się bardzo różnie, często para młoda kończy na kwarantannie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oleksandr Schevchuk/shutterstock.com

W Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u ok. 45 tys. osób. Każdego dnia Ministerstwo Zdrowia informuje o kilkuset nowych przypadkach. Mimo obowiązku utrzymywania dystansu społecznego, oraz zakrywania nosa i ust w sklepach i punktach usługowych, widać w tych miejscach wiele osób bez maseczek.


Posłuchaj
10:30 [ PR1]PR1 (mp3) 30 lipiec 2020 07_41_51_for_media.mp3 Jan Bondar: wesela są sporym dostarczycielem nowych przypadków zakażeń (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Jan Bondar w "Sygnałach dnia" podkreślał, że cały czas trwają wspólne kontrole, zwłaszcza w kurortach turystycznych. - Policja legitymuje osoby prywatne, natomiast my sprawdzamy to, czy sklep w ogóle zapewnia środki do dezynfekcji, maseczki, czy egzekwuje od swoich pracowników wykonanie tego obowiązku - powiedział. - Prawo trzeba będzie egzekwować bardziej metodami kija, a mniej marchewki - dodał.

Maseczki na ulicach?

Gość Jedynki wskazał, że nie spodziewa się powrotu obowiązku noszenia maseczek na ulicach.

Giewont PAP 1200.jpg
Turyści zapominają o koronawirusie? Tłumy w Tatrach

- Tam, gdzie nie ma kontaktu z innymi ludźmi i możemy utrzymać dystans społeczny, tego obowiązki nie ma i raczej, jeśli się nie wydarzy jakiś kataklizm, to nie przewidujemy takiego rozwiązania - stwierdził Jan Bondar. 

Dodał, że "nie da się wykluczyć powrotu innych obostrzeń, które stopniowo są teraz znoszone, ale jesienią, kiedy ta sytuacja może się pogorszyć, mogą wrócić".

Niebezpieczne wesela

- Wesela są sporym dostarczycielem nowych przypadków zakażeń. W tym obszarze szybciej bym się spodziewał powrotu ograniczeń - powiedział rzecznik GIS. Jak zauważył, "wesela się zaczynają w reżimie sanitarnym, ale kończą się bardzo różnie". Wskazał, że często para młoda kończy na kwarantannie, a są przypadki, gdy po weselu dla 150 gości kwarantanną trzeba było objąć kilkaset osób.

szumowski_1200.jpg
"Boimy się koincydencji grypy, paragryp i COVID-19". Minister zdrowia o drugiej fali zakażeń

Rzecznik GIS zaapelował, aby zrezygnować z udziału w weselu, jeśli mamy choćby najdrobniejsze objawy choroby. W audycji poruszono też temat powrotu dzieci i młodzieży do szkół. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Krzysztof Świątek

Materiał: Jan Bondar (rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego)

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 7.40

fc

Czytaj także

Waldemar Kraska: od pierwszego września młodzież powinna wrócić do szkół

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 07:49
- Młodzież powinna wrócić do szkół. GIS przygotował wytyczne dla dyrektorów poszczególnych placówek, ale trudno, abyśmy przyjęli wszędzie jednakowe rozwiązania. Na dzień dzisiejszy jest scenariusz, że 1 września rozpocznie się rok szkolny - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń