Pandemia COVID-19. Łukasz Szumowski: w tym tygodniu ruszają kontrole maseczek w sklepach

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 07:31
- W tym tygodniu policja, jak i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem Sygnałów dnia
Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem "Sygnałów dnia"Foto: Polskie Radio

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 548 zakażeniach koronawirusem. W ciągu minionej doby zmarło 10 osób.

shutterstock koronawirus free karetka 1200.jpg
Ponad 34 tys. wyleczonych, kolejne zakażenia COVID-19. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Zdaniem Łukasza Szumowskiego trudno mówić o drugiej fali. - To jest bardziej falowanie. Liczba zakażeń jest efektem rozluźnienia w społeczeństwie oraz mamy kilka ognisk z imprez rodzinnych, duże ogniska w kopalniach, zakładach pracy - mówił minister.

Posłuchaj
14:05 PR1 (mp3) 2020_08_03-07-14-46_for_media.mp3 Łukasz Szumowski: w tym tygodniu ruszają kontrole maseczek w sklepach (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Poziom transmisji poziomej koronawirusa nie jest na szczęście duży, ale zależy on od tego, czy będziemy zachowywać się rozsądnie, czy będziemy nosili maseczki. W tym tygodniu policja i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki. Należy zasłaniać nos i usta. Nie ma wymówek. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo. Nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, który dochodzi do człowieka. Medyczne przeciwwskazania można policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli ktoś czuje dyskomfort, nosząc maseczkę, może nosić przyłbicę - stwierdził Łukasz Szumowski.

Gość radiowej Jedynki dodał, że "COVID-19 jest bardziej zaraźliwy, niż wcześniej przypuszczano. Jeżeli osoby bezobjawowe zarażają starszych, to występuje taka sytuacja, jak w Hiszpanii, Szwecji czy we Włoszech, gdzie ci słabsi umierają".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)

Data emisji: 3.08.2020

Godzina emisji: 07.15

dn

Czytaj także

"Górnicy są szczególnie podatni na rozprzestrzenianie się koronawirusa". Premier o sytuacji na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 10:10
- Charakter i warunki pracy w kopalniach sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa - wskazał premier Mateusz Morawiecki, tłumacząc decyzję o wstrzymaniu wydobycia w 12 zakładach. Jak dodał, masowe badania górników mają na celu szybkie wznowienie przez nich pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Noszenie maseczek i powrót do rozsądku". Minister zdrowia o możliwym nawrocie COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 21:39
- Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku - zapowiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że służba zdrowia przygotowuje się do wzrostu zachorowań na COVID-19 spodziewanego jesienią.
rozwiń zwiń