Michał Woś o proteście przeciwko Greenpeace: dla "ekoorganizacji" nie zawsze ekologia jest najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 07:39
- Coraz większa jest świadomość społeczeństwa, że tzw. ekoorganizacje nie zawsze mają to eko na pierwszym miejscu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Woś, minister środowiska.
Michał Woś
Michał WośFoto: PR1

Pod hasłem "Stop hipokryzji Greenpeace" przed siedzibą organizacji protestowali mieszkańcy Puszczy Białowieskiej. Protestujący podkreślali, że Greenpeace nie działa na rzecz środowiska, ale jego kosztem zarabia pieniądze oraz że nierówno traktuje państwa, ignorując wycinki lasów np. w Niemczech.


Posłuchaj
11:16 PR1_SD_2020_08_07-07-15-44_for_media.mp3 Michał Woś: dla eko-organizacji nie zawsze ekologia jest najważniejsza (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Polacy mają troskę o środowisko, o przyrodę w sercu, ale są grupy, podmioty i NGO'sy, które wykorzystują tę troskę - podkreślił Michał Woś. Jak zaznaczył, "gdyby chodziło tylko o model biznesowy, to na to da się odpowiadać i taka odpowiedź w Ministerstwie Środowiska została przygotowana".

PAP las ilustracja 1200.jpg
"Propaganda i fake news". Michał Woś o akcji Greenpeace

"Podwójne standardy"

Minister ocenił, że organizacje takie jak Greenpeace same mogą być uwikłane w "większe sprawy". - Pytanie, czy nie chodzi o wykorzystywanie przez grupy lobbystyczne, czasami także przez wywiady. Rzeczywiście w przypadku tej czy innej organizacji widać, że standard jest podwójny. Inaczej zachowują się wobec działań w innych krajach, jak Niemcy i Austria, a inaczej wobec działań w Polsce - stwierdził Michał Woś.

- W Polsce pozyskuje się ok. 40 mln m3 drewna, Niemcy planują teraz wycinki na poziomie 80 mln m3. Tam protestów nie ma, a w Polsce zawsze pojawiają się grupy, które chcą zablokować gospodarkę leśną - powiedział minister środowiska.

Projekt o jawności finansowania NGO

Gość radiowej Jedynki zapowiedział inicjatywę Ministerstwa Środowiska o jawności finansowania organizacji pozarządowych. - Nieuczciwe organizacje trzeba wskazać palcem. Ministerstwo Środowiska zaprezentuje projekt o jawności finansowania i transparentności finansów organizacji pozarządowych, zwłaszcza, że duża część tych organizacji działa właśnie w świecie ochrony przyrody - podkreślił polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Woś (minister środowiska)
Data emisji: 07.08.2020
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

Michał Woś: nie wierzę w formalną koalicję z PSL

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 08:17
- Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, kto chce realizować program dobrej zmiany, ale nie wierzę w jakąkolwiek formalną koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym, o której się teraz mówi. PSL to jest establishment - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Woś, minister środowiska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nikt nie chce palić polskich lasów". Michał Woś o zarzutach Greenpeace

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 09:55
Minister środowiska Michał Woś zapewnia, że ani jedno drzewo nie zostanie wycięte na podstawie zmian wprowadzanych do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Minister odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia do zorganizowanego wczoraj przed Sejmem protestu przeciwko tej nowelizacji. Protest zorganizowały organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Propaganda i fake news". Michał Woś o akcji Greenpeace

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 09:12
– Garstka NGO-sów uczyniła z troski o środowisko i przyrodę model biznesowy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister środowiska Michał Woś.
rozwiń zwiń