Krzysztof Szczerski: jestem gotowy pracować w Kancelarii Prezydenta w ramach obecnego systemu polityki zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 07:46
- Jeśli zachowamy system z dwoma silnymi ośrodkami to ja jestem gotowy pracować w Kancelarii Prezydenta w ramach takiego modelu zarządzania polityką zagraniczną w Polsce - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP. Wskazał, że taką informację przekazał prezydentowi.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prezes PiS zapowiedział, że we wrześniu lub najdalej na początku października odbędzie się rekonstrukcja rządu. Jak dodał, plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12. Prezydencki minister Andrzej Dera ocenił, że "ze względu na merytorykę i przygotowanie, obecny szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski jest poważnym kandydatem na ministra spraw zagranicznych". O swoją polityczną przyszłość Krzysztof Szczerski pytany był w "Sygnałach dnia". 

Posłuchaj
12:00 [ PR1]PR1 (mp3) 7 sierpień 2020 08_14_56_for_media.mp3 Krzysztof Szczerski: jeśli zachowamy ten system to ja jestem gotowy, tak powiedziałem panu prezydentowi, pracować w Kancelarii Prezydenta w ramach takiego modelu zarządzania polityką zagraniczną w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)

 

- Jestem już po rozmowie z panem prezydentem, nie ukrywam też, że jestem po rozmowie też z panem premierem i panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim - powiedział Krzysztof Szczerski. Dodał, że rozmowa nie była skupiona na jego osobie. - Wbrew temu co się mówi w mediach, naprawdę nie jestem skupiony na sobie, tylko na pewnym modelu pracy politycznej w Polsce - wyjaśnił.

Witold Waszczykowski 1200.jpg
"To będzie umacnianie bezpieczeństwa Polski". Waszczykowski o drugiej kadencji Andrzeja Dudy

Jak ocenił gość Jedynki "przez ostatnie 5 lat wytworzył się bardzo skuteczny i dobry system zarządzania polityką zagraniczną w Polsce, z dwoma silnymi ośrodkami które decydują o kierunkach tej polityki".

- Z jednej strony pan premier wziął na siebie odpowiedzialność za całość polityki europejskiej, pan prezydent wziął na siebie odpowiedzialność za sprawy bezpieczeństwa międzynarodowego, ONZ, NATO i sprawy globalne - powiedział Krzysztof Szczerski. - W moim przekonaniu taki system warto zachować. To jest bardzo dobry skuteczny system, który sprawdził się w ostatnich latach - dodał.

Pytany o rozwiązania personalne, wskazał, że będą one pochodną decyzji, czy zachowujemy obecny system. 

- Jeśli zachowamy ten system to ja jestem gotowy, tak powiedziałem panu prezydentowi, pracować w Kancelarii Prezydenta w ramach takiego modelu zarządzania polityką zagraniczną w Polsce - powiedział szef gabinetu prezydenta.

morawiecki 1200 pap.jpg
Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z premierem Litwy. "Ta współpraca przebiega bardzo dobrze"

Podkreślił też, że zgodnie z zapowiedzią Andrzeja Dudy "nie będzie zbiorowej dymisji kierownictwa Kancelarii Prezydenta". - Taka dymisja następuje po tym, gdy jest porażka wyborcza urzędującego prezydenta - dodał. Zauważył też, że wygrane wybory  to też dobra ocena pracy zaplecza pana prezydenta. 

- Pan prezydent powiedział, że będzie dokonywał zmian indywidualnych. Ja też oczywiście oddaję się do dyspozycji prezydenta - dodał Krzysztof Szczerski.

W audycji poruszono też temat zachowania posłów opozycji podczas zaprzysiężenia prezydenta. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta RP)
Data emisji: 07.08.2020
Godzina emisji: 08.15

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: apeluję do polityków, bądźmy razem ws. polskiej armii i jej modernizacji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 16:25
- Apeluję do polityków, abyśmy razem byli w polskich sprawach. Wśród tych spraw z całą pewnością jest kwestia Wojska Polskiego, jego modernizacji - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przyjęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza zagraniczna wizyta w II kadencji. Znamy datę podróży prezydenta do Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 20:12
- 22 września rozpocznie się moja pierwsza, trzydniowa zagraniczna wizyta; w Rzymie spotkam się z władzami Włoch i w Watykanie z Ojcem Świętym - poinformował w czwartek w wywiadzie dla Polsat News prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń