Piontkowski: w większości szkół można wrócić do stacjonarnych zajęć

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 07:47
- Wydaje się, że dzisiaj w przytłaczającej większości szkół na terenie większości kraju można wrócić do stacjonarnych, tradycyjnych zajęć, przestrzegając kilku podstawowych reguł - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, zaznaczając, że zasady bezpieczeństwa zostały uzgodnione z resortem zdrowia oraz GIS.
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, tymczasem pandemia COVID-19 wciąż nie ustępuje. Stąd pojawiły się pytania, czy we wrześniu uczniowie polskich szkół wrócą do placówek, czy też - jak przed wakacjami - kontynuowana będzie edukacja zdalna. O zaleceniach MEN w tej sprawie mówił w "Sygnałach dnia" Dariusz Piontkowski.

1200_Piontkowski_PAP.jpg
Minister edukacji: planujemy, że 1 września rok szkolny rozpocznie się w szkołach
Posłuchaj
12:47 PR1_MPLS 2020_08_10-07-13-17_for_media.mp3 Dariusz Piontkowski: w większości szkół można wrócić do stacjonarnych zajęć ("Sygnały dnia" / Jedynka)

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

- Wytyczne, które zostały wydane w ubiegłym tygodniu, są uzgodnione z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym, bo tam są przecież fachowcy od sytuacji epidemicznej. (...) Nie ma jakichś nadzwyczajnych środków. Wydaje się, że dzisiaj w przytłaczającej większości szkół na terenie większości kraju można wrócić do stacjonarnych, tradycyjnych zajęć, przestrzegając kilku podstawowych reguł - mówił minister edukacji narodowej.

Czytaj więcej:

Wśród zasad bezpieczeństwa wymienił utrzymywanie higieny, dezynfekcję pomieszczeń, wietrzenie sal, unikanie sportów kontaktowych na zajęciach WF-u. Podkreślił także, że - tam gdzie jest to możliwe - warto rozważyć zmienną organizację czasu zajęć, rozpoczynanie lekcji o różnych godzinach, by uczniowie młodszych klas nie spotykali się na przerwach z uczniami starszymi.

Co z zakrywaniem ust i nosa?

- Dlatego że te placówki są tak różne, nie mogliśmy wydać wytycznych bardzo szczegółowych, wprowadzających tylko jeden jedyny możliwy system. Te budynki też są bardzo różne, niektóre mają dużo wejść, różny jest rozkład szatni i tak dalej. Stąd, mówiąc o ogólnych wytycznych, równocześnie zostawiamy dyrektorowi dosyć dużą swobodę, tak aby mógł dostosować te wytyczne do swojej konkretnej placówki, do osób, które się w niej znajdują - zaznaczył szef resortu.

Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Dariusz Piontkowski: naukę zdalną traktujemy jako wyjście awaryjne

Dariusz Piontkowski podkreślił, że resort zdrowia oraz GIS wyrażają opinię, że powrót do nauki stacjonarnej możliwy jest zarówno w placówkach mniejszych, jak i największych szkołach w Warszawie. - Nie przewidujemy konieczności używania zasłony ust i nosa. (...) Natomiast jeśli ktoś będzie uważał, że pomoże mu to w zachowaniu bezpieczeństwa, to oczywiście może maseczki, czy jakiejkolwiek innej zasłony ust i nosa, używać - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Dariusz Piontkowski (minister edukacji narodowej)
Data emisji: 10.08.2020
Godzina emisji: 07.13

jmo/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie widzę potrzeby, żeby zmieniać sposób oceniania uczniów". Szef MEN o maturze

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 08:23
- Przede wszystkim będzie to wykonane w sposób sprawiedliwy i obiektywny. Tak, żeby uczniowie wiedzieli, że ich praca przynosi pewne efekty, jest doceniana i ma odbicie w ocenach - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Kędzierski: nie ma gwarancji, że po wakacjach uczniowie wrócą do tradycyjnej nauki

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 14:27
- Nie ma dziś gwarancji, że uczniowie wrócą we wrześniu do szkół. Bardzo możliwe, że powtórzy się sytuacja z maja: podjęcie decyzji zostawi się dyrektorom placówek oświatowych - tak było w przypadku przedszkoli i żłobków - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. 
rozwiń zwiń