Stanisław Szwed o zmianie w emeryturach działaczy antykomunistycznych: to wyrównanie krzywd

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 08:44
- Rada Ministrów w przyjęła zmiany dot. ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej represjonowanych z powodów politycznych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość radiowej Jedynki mówił o zmianach w emeryturach opozycjonistów z czasów PRL. Jak poinformowała wcześniej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, dodatkowe świadczenie będzie przysługiwało "wszystkim osobom, które mają potwierdzony status działacza opozycji lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, i których emerytura lub renta wynosi mniej niż 2400 zł".

pap_20200801_0H3 (1).jpg
Premier: przygotowane przez nas świadczenia to wyraz uznania dla opozycji antykomunistycznej

"Obecnie żyje kilkanaście tysięcy osób, którym Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdził taki status. Z tego kilka tysięcy osób ma emeryturę poniżej 2400 zł" - podano.

- To od wielu miesięcy postulat działaczy opozycji antykomunistycznej. Myślę, że jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu w piątek projekt trafi do rozpatrzenia - ocenił Stanisław Szwed. Wyjaśnił, że zmiany przyjęła wczoraj w trybie obiegowym Rada Ministrów.

Rekompensata za krzywdy

Posłuchaj
10:30 PR1_SD_2020_08_12-08-14-35_for_media.mp3 Stanisław Szwed: Rada Ministrów w przyjęła zmiany dot. ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej represjonowanych z powodów politycznych (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- To świadczenie uzupełniające do emerytur i rent do 2400 złotych. To częściowa rekompensata za krzywdy, represje, których doznawali działacze opozycji antykomunistycznej w czasach PRL - zaznaczył wiceminister. Jak dodał "powinniśmy w listopadzie zacząć już takie świadczenie wypłacać".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Stanisław Szwed (wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 12.08.2020

Godzina emisji: 8.14

pg

Czytaj także

Wyższe emerytury dla opozycjonistów z czasów PRL. Piotr Müller: rząd przyjmie projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 11:02
We wtorek rząd przyjmie projekt ustawy podnoszącej do co najmniej 2400 zł emerytury działaczom opozycji antykomunistycznej i represjonowanym z powodów politycznych w okresie PRL-u - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, przepisy mają wejść w życie tuż po rocznicy Sierpnia '80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gest sprawiedliwości dziejowej". Wyszkowski o podniesieniu emerytur opozycjonistom w PRL

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:16
- Po tym jak odebrano wysokie emerytury naszym prześladowcom, nieduże czy symboliczne podwyższenie emerytur ubogim ludziom walczącym niegdyś o wolność i demokrację, to gest ze strony rządu, który należy bardzo docenić - powiedział współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Krzysztof Wyszkowski.
rozwiń zwiń