Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej ma przybliżyć historię w multimedialny sposób

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 08:34
- Gramy 15 sierpnia i to jest premiera, ale zapraszamy również na widowiska codzienne w kolejne dni - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marzena Małek, członek zarządu operatora PGE Narodowy, na którym odbędzie się multimedialne widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom".
100. rocznica Bitwy Warszawskiej
100. rocznica Bitwy WarszawskiejFoto: Twitter/Niepodległa

- Historię, która działa się 100 lat temu, chcieliśmy przybliżyć w bardzo multimedialny i nowoczesny sposób. Zastanawialiśmy się, jak młodzież zachęcić do tego, aby przyszła na stadion i zobaczyła, że historia nie jest niczym odległym, nieprzystępnym, tylko jest na wyciągnięcie ręki - powiedziała o rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej na Stadionie Narodowym Marzena Małek.

Znani artyści

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Na płycie stadionu zbudowane zostaną polskie i bolszewickie okopy, a pomiędzy nimi stanie imponująca scena, na której wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski czy Kasia Cerekwicka. Do tego dziesiątki koni i kilkuset statystów - wszystko po to, aby na nowo ożyły wspomnienia Bitwy Warszawskiej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, które współtworzyć będzie także Orkiestra Polskiego Radia.


Posłuchaj
05:09 PR1_SD_2020_08_13-07-44-18_for_media.mp3 Marzena Małek: chcieliśmy przybliżyć historię Bitwy Warszawskiej w bardzo multimedialny sposób (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Wszystko przed nami - mówiła gość radiowej Jedynki.

Scena i cała aranżacja widowiska zajmą ponad siedem tys. mkw., a w wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu artystów. Nie zabraknie też setki rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. Dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, komentarzy narratora oraz scen aktorskich i grup rekonstrukcyjnych widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową.

- Stworzyliśmy procedury, gdzie najważniejszą zasadą jest zachowanie dystansu społecznego. Na trybunach siądzie znacznie mniej osób ok. 10 tys. i nie będą zajmować sąsiadujących krzeseł - wyjaśniła Marzena Małek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Marzena Małek, członek zarządu operatora PGE Narodowy

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 7.44

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 lat od Bitwy Warszawskiej. IPN oddaje hołd bohaterskim ochotnikom sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 04:48
W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku IPN oddaje hołd ochotnikom, którzy masowo wstępowali przed tą walką w szeregi wojska. Wśród inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest odsłanianie w kilkunastu miejscach Polski tablic, które mają przypominać o wkładzie w wojnę z bolszewikami żołnierzy-ochotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Frąckowiak: Bitwa Warszawska to nasz wkład w wolność Europy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 16:15
- Europa i jej dziedzictwo demokratyczne, chrześcijańskie, cywilizacyjne, istnieją do dziś dzięki ogromnemu wkładowi i ofierze żołnierza polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, radny m. st. Warszawy z ramienia PiS reprezentujący również Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oddajemy hołd bohaterom". Senat upamiętnił 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 15:43
Senat jednomyślnie przyjął uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W dokumencie, za którym zagłosowało 77 biorących udział w obradach senatorów, mowa jest o bohaterstwie nieznanych uczestników tamtych wydarzeń na przykładzie kapitana Stefana Pogonowskiego i rotmistrza Aleksandra Napiórkowskiego.
rozwiń zwiń