Prezes PFN: Bitwa Warszawska była ważna dla całej zachodniej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 09:10
- Perłą w koronie jest publikacja profesora Andrzeja Nowaka, dotycząca wojny polsko-bolszewickiej na głównej stronie "Financial Times" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki.
Prezes PFN Marcin Zarzecki
Prezes PFN Marcin ZarzeckiFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polska Fundacja Narodowa realizuje kilka projektów dla upamiętnienia tej jednej z najważniejszych w dziejach bitew. Mówił o nich w Programie 1 Polskiego Radia prezes PFN Marcin Zarzecki.

Posłuchaj
05:40 _PR1_AAC 2020_08_14-07-41-01_for_media.mp3 Marcin Zarzecki: niezwykła wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej już od 15 sierpnia (Sygnały Dnia)

bitwa warszawska free rekonstrukcja 1200.jpg
Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Lista najważniejszych wydarzeń

"Atrakcje zarówno dla warszawiaków, jak i turystów"

Marcin Zarzecki mówił w radiowej Jedynce o jednym z projektów PFN, który ruszy już 15 sierpnia. - Jest to wystawa plenerowa dotycząca obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 r., na Bulwarze gen. Pattona w Warszawie. Wystawa obejmie 18 plansz przygotowanych przez historyków - powiedział.

- Wystawa opowiada o bohaterach, strategii działań, znaczeniu Bitwy Warszawskiej. Jest skierowana zarówno do warszawiaków, jak i turystów, przygotowaliśmy ją w dwóch wersjach językowych - wskazywał.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej zwracał także uwagę na tekst prof. Andrzeja Nowaka na głównej stronie "Financial Times". - Stronę odwiedza dziennie ok. 600 tysięcy ludzi z całego świata. Tekst jest ciekawą syntezą konsekwencji dla Europy i całej cywilizacji zachodniej Bitwy Warszawskiej - mówił.

- Publikacja opatrzona jest ciekawymi ilustracjami, m.in. Jana Coopera - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Marcin Zarzecki (prezes PFN)

Data emisji: 14.08.2020 r. 

Godzina emisji: 7.40

ks/kh

Czytaj także

Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uroczystość z udziałem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 12:00
- Józef Piłsudski miał największy udział w zwycięstwie w wojnie z bolszewikami w 1920 r. On uformował i umocnił granice II Rzeczpospolitej - mówił w piątek, w przededniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Udało się złamać ponad 100 kluczy szyfrowych". Prof. Nowik o roli wywiadu w wojnie z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 07:27
- Polacy ponad 100 lat temu zapoczątkowali coś, czego nie zrobiło ani brytyjskie, ani francuskie biuro szyfrów. Później tej samej metody uczyli się oraz wykorzystali ją do złamania "Enigmy" Rejewski, Zygalski i Różycki – mówi prof. Grzegorz Nowik, historyk z PAN, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To zwycięstwo było też wymodlone". Uroczystości religijne z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 07:27
Pod hasłem "Dziękujemy i czuwamy" w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie odbędą się uroczystości ku czci Patronki Warszawy. Z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą, podczas Eucharystii, której przewodniczył będzie arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcona zostanie złota buława hetmańska ufundowana Patronce Warszawy i Strażniczce Polski, jako wotum dziękczynne za zwycięstwo nad bolszewikami.
rozwiń zwiń