Szef KPRM: spotkanie klubów to chęć wyjęcia poza polityczną debatę spraw dot. Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 07:31
- Mamy plan ws. Białorusi, który jest realizowany, i dobrze, żeby przedstawiciele wszystkich parlamentarnych środowisk mieli tego świadomość- powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Premier Morawiecki free tt kprm-663.jpg
Premier: spotkanie klubów parlamentarnych ws. Białorusi w środę

Premier Mateusz Morawiecki podziękował liderom ugrupowań opozycyjnych za przyjęcie zaproszenia na środowe spotkanie ws. sytuacji na Białorusi. - Wygląda na to, że w środę będziemy konkretnie i merytorycznie rozmawiać na temat pomocy naszym sąsiadom - stwierdził szef rządu.

Posłuchaj
09:25 PR1 (mp3) 2020_08_25-07-14-44_for_media.mp3 Michał Dworczyk: spotkanie klubów parlamentarnych to chęć wyjęcia poza polityczną debatę spraw dot. Białorusi (Sygnały dnia/Jedynka)

 

  Zdaniem Michała Dworczyka "to spotkanie nie jest kurtuazyjne". - Chcemy przedstawić dotychczasowe działania rządu, mamy plan, który jest realizowany, i dobrze, żeby przedstawiciele wszystkich parlamentarnych środowisk mieli tego świadomość. Druga kwestia dotyczy wspólnej dyskusji i chęci wyjęcia poza bieżący nawias politycznej debaty spraw związanych z Białorusią. To istotna sprawa nie tylko z punktu widzenia Polski, ale także całego regionu oraz Europy. Jesteśmy bardzo aktywni od samego początku. Będziemy prosić naszych partnerów politycznych o maksymalne zaangażowanie na forum PE, w ich frakcjach politycznych. Bardzo ważne jest jednolite stanowisko UE i aktywność - mówił szef KPRM.

  "Społeczeństwo białoruskie obudziło się i przełamało barierę lęku"

  Gość Polskiego Radia przyznał, że "zwraca się do nas szereg osób poszkodowanych w czasie demonstracji i aresztów, ale nie mamy dziś do czynienia z jakimś masowym napływem osób uciekających z Białorusi". - Ostatni weekend pokazał, że protesty nie gasną i dynamika jest bardzo duża. Społeczeństwo białoruskie obudziło się i przełamało barierę lęku. Masowo domaga się wolnych wyborów i demokratycznej zmiany w kraju - stwierdził polityk.

  Czytaj również:

  -  W sprawie sytuacji na Białorusi niezwykle ważna jest postawa całej Europy i świata. Zabiegamy o deeskalację i rozpoczęcie dialogu między władzą a społeczeństwem, dialogu, który by doprowadził do wolnych, demokratycznych wyborów na Białorusi. Polska ma powody do tego, żeby być dumna z tego, jak do tej pory angażowało się nasze państwo we wspieranie społeczeństwa obywatelskiego i wolnych mediów na Białorusi - dodał Dworczyk.

  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

  * * *

  Tytuł audycji: Sygnały dnia 

  Prowadzi: Piotr Gociek

  Gość: Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

  Data emisji: 25.08.2020 r. 

  Godzina emisji: 7.15

  dn

  Czytaj także

  Karol Karski: istnienie państw buforowych między UE a Rosją jest w interesie Polski

  Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 07:35
  - Trzeba tak wyważyć działania UE, aby nie doprowadzić do wypchnięcia Białorusi jeszcze głębiej w objęcia Rosji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Karol Karski, europoseł z PiS.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Stracił zaufanie do własnej ekipy". Paweł Badzio o Alaksandrze Łukaszence

  Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 10:40
  - Łukaszenka będzie oczekiwał dalszych możliwości wsparcia ze strony Moskwy. Podobno pojawiły się już ekipy FSB, które próbują zaprowadzić porządek w działaniach jego służb - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej". Gośćmi audycji byli też: dr Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie" i dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. 
  rozwiń zwiń