Burzowe zakończenie wakacji. PSP: blisko 1100 interwencji w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 09:13
- Najwięcej interwencji było na Mazowszu, niemal 600, i na ziemi łódzkiej - ponad 120. Jeszcze teraz w niektórych miejscach, lokalnie strażacy prowadzą działania, które głównie polegają na wypompowywaniu wody z piwnic - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. mgr Krzysztof Batorski.
Drzewo spadło na tory tramwajowe na warszawskiej Woli
Drzewo spadło na tory tramwajowe na warszawskiej WoliFoto: PAP/Mateusz Marek

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało na niedzielne popołudnie i noc alerty bezpieczeństwa dotyczące bardzo silnego wiatru i burz z gradem dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, powiatów centralnych i zachodnich świętokrzyskiego, powiatów centralnych i północno-zachodnich małopolskiego oraz powiatów zachodnich i północnych lubelskiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla województw: łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Drugi stopień obowiązuje natomiast w województwie mazowieckim i w części województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Pierwszy stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem wydano dla części Dolnego Śląska. Ten stopień mają alerty dla województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego i części województwa podlaskiego, które dotyczą wystąpienia silnego deszczu z burzami. 

Niemal 1100 interwencji

Jak poinformował w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. mgr Krzysztof Batorski, wczoraj strażacy otrzymali w całej Polsce blisko 1100 zgłoszeń związanych z frontem burzowym; opadami deszczu i silnym wiatrem. 

- Strażacy głównie usuwali powalone i nadłamane drzewa. Pilarki nie stygły. Praca trwała całą noc. Najwięcej interwencji było na Mazowszu, niemal 600, i na ziemi łódzkiej - ponad 120. Jeszcze teraz w niektórych miejscach, lokalnie strażacy prowadzą działania, które głównie polegają na wypompowywaniu wody z piwnic - wyjaśnił. - Straż pożarna nie odnotowała osób poszkodowanych - dodał.

Gość radiowej Jedynki wyjaśnił, że w związku z wydanymi ostrzeżeniami, komunikatami podjęto decyzję o "zwiększeniu stanów osobowych w stanowiskach kierowania, czyli w tych miejscach, gdzie strażacy pełnią służbę, pobierają informację i dysponują odpowiednią liczbę strażaków i sprzętu" oraz "w jednostkach  ratowniczo-gaśniczych". - Dlatego łatwiej można było prowadzić wszystkie te działania - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:


Posłuchaj
03:57 [ PR1]PR1 (mp3) 31 sierpień 2020 08_38_14.mp3 Burzowe zakończenie wakacji. PSP: blisko 1100 interwencji w całym kraju (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiała: Karolina Rożej

Gość: st. kpt. mgr Krzysztof Batorski (rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej) 

Data emisji: 31.08.2020 

Godzina emisji: 8.40

Jedynka/PAP/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burze i intensywne opady deszczu w kilku województwach. IMGW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 08:54
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i intensywnymi opadami deszczu dla woj.: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego.
rozwiń zwiń