"Skala jest porażająca". Minister środowiska o awarii w "Czajce"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 07:30
- Jak ktoś pojedzie na północ od Warszawy, w dół Wisły, to zobaczy co się dzieje na brzegach rzeki. Skutki środowiskowe awarii rurociągu na pewno będą bardzo poważne. Dla Warszawy będą to poważne skutki finansowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Woś, minister środowiska.
Michał Woś
Michał WośFoto: PR1
czaja1200.jpg
Wiceprezydent Warszawy: naprawa systemu przesyłowego ścieków w trzech krokach

- My prowadzimy postępowanie środowiskowe. Rafał Trzaskowski szuka winnych wszędzie dookoła, a nie widzi ich u siebie. Takie kolektory są na całym świecie, a tylko w Warszawie dwa razy w ciągu roku zdarza się tego rodzaju awaria - mówił minister środowiska na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

Michał Woś przypomniał, że prezes miejskiej spółki, która odpowiada za awarię "pełniła swoją funkcję, gdy była już na przykład awaria spalarni". - W czasie jej kadencji przelano milion złotych na przypadkowe konto. To cały ciąg win i niedopatrzeń, to nie jest w żaden sposób kontrolowane przez miasto, które nie chce brać odpowiedzialności - mówił.

Posłuchaj
09:32 [PR1] PR1 (mp3) 04 wrzesień_2020_09_04-07-15-59_for_media.mp3 Michał Woś: oprócz skutków środowiskowych, będą skutki finansowe dla miasta (Sygnały dnia/Jedynka)
Czajka awaria EN 1200.jpg
Awaria "Czajki". Prokuratura, biegli i policja sprawdzają miejsce zdarzenia

- Mamy do czynienia ze swego rodzaju grupą towarzyską Platformy Obywatelskiej, która wzajemnie się broni, zamiast wyciągać konsekwencje i dbać o środowisko. My prowadzimy bardzo poważne postępowanie środowiskowe - stwierdził minister.

Gość red. Katarzyny Gójskiej podkreślił, że skutki awarii "można zobaczyć gołym okiem". - Jak ktoś pojedzie na północ od Warszawy, w dół Wisły, to zobaczy, co się dzieje na brzegach rzeki. Skala jest porażająca. Cały ciąg awarii, rok do roku - to się nie powinno było zdarzyć. Oprócz skutków środowiskowych będą skutki finansowe dla miasta - tłumaczył.

Awaria "Czajki"

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę. W efekcie prowadzony jest awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu. W jej rezultacie nieczystości także były zrzucane do Wisły.

Zobacz także: awaria "Czajki" w 2019 r. Tak ścieki wpadały do Wisły. Nagranie z drona

***

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu (opr. Maciej Zieliński, Małgorzata Latos/PAP) Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu (opr. Maciej Zieliński, Małgorzata Latos/PAP)

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Woś (minister środowiska)
Data emisji: 04.09.2020
Godzina emisji: 07.15

PR1/PAP
pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. "Czajki". Zwołał ją Trzaskowski, ale sam nie przyszedł

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 22:05
W czwartek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy, na której został poruszony problem awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka". Spotkanie zwołał Rafał Trzaskowski, ale sam się na nim nie pojawił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poradzimy sobie, rzeka też sobie poradzi". Hydrolog o awarii oczyszczalni "Czajka"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 21:14
- Musimy oszczędnie używać języka polskiego, mamy do czynienia z awarią, nie z katastrofą ekologiczną. Poradzimy sobie, rzeka też sobie poradzi - mówił w Polskim Radiu 24 hydrolog i wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński.  W sobotę prezydent stolicy poinformował o awarii kolektora przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" i prowadzonym w związku z tym zrzucie ścieków do Wisły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja oceni działania władz Warszawy i MPWiK. Jest uchwała Rady Miasta

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 01:17
Na czwartkowej sesji, warszawscy radni zdecydowali, że komisja rewizyjna skontroluje działania podjęte przez MPWiK, oraz m.in. prezydenta stolicy i wiceprezydenta odpowiedzialnego za infrastrukturę, po poprzedniej awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Kontrola ma obejmować okres od sierpnia 2019 do sierpnia br. 
rozwiń zwiń