"Skala jest porażająca". Minister środowiska o awarii w "Czajce"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 07:30
- Jak ktoś pojedzie na północ od Warszawy, w dół Wisły, to zobaczy co się dzieje na brzegach rzeki. Skutki środowiskowe awarii rurociągu na pewno będą bardzo poważne. Dla Warszawy będą to poważne skutki finansowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Woś, minister środowiska.
Michał Woś
Michał WośFoto: PR1
czaja1200.jpg
Wiceprezydent Warszawy: naprawa systemu przesyłowego ścieków w trzech krokach

- My prowadzimy postępowanie środowiskowe. Rafał Trzaskowski szuka winnych wszędzie dookoła, a nie widzi ich u siebie. Takie kolektory są na całym świecie, a tylko w Warszawie dwa razy w ciągu roku zdarza się tego rodzaju awaria - mówił minister środowiska na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

Michał Woś przypomniał, że prezes miejskiej spółki, która odpowiada za awarię "pełniła swoją funkcję, gdy była już na przykład awaria spalarni". - W czasie jej kadencji przelano milion złotych na przypadkowe konto. To cały ciąg win i niedopatrzeń, to nie jest w żaden sposób kontrolowane przez miasto, które nie chce brać odpowiedzialności - mówił.

Posłuchaj
09:32 [PR1] PR1 (mp3) 04 wrzesień_2020_09_04-07-15-59_for_media.mp3 Michał Woś: oprócz skutków środowiskowych, będą skutki finansowe dla miasta (Sygnały dnia/Jedynka)
Czajka awaria EN 1200.jpg
Awaria "Czajki". Prokuratura, biegli i policja sprawdzają miejsce zdarzenia

- Mamy do czynienia ze swego rodzaju grupą towarzyską Platformy Obywatelskiej, która wzajemnie się broni, zamiast wyciągać konsekwencje i dbać o środowisko. My prowadzimy bardzo poważne postępowanie środowiskowe - stwierdził minister.

Gość red. Katarzyny Gójskiej podkreślił, że skutki awarii "można zobaczyć gołym okiem". - Jak ktoś pojedzie na północ od Warszawy, w dół Wisły, to zobaczy, co się dzieje na brzegach rzeki. Skala jest porażająca. Cały ciąg awarii, rok do roku - to się nie powinno było zdarzyć. Oprócz skutków środowiskowych będą skutki finansowe dla miasta - tłumaczył.

Awaria "Czajki"

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę. W efekcie prowadzony jest awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu. W jej rezultacie nieczystości także były zrzucane do Wisły.

Zobacz także: awaria "Czajki" w 2019 r. Tak ścieki wpadały do Wisły. Nagranie z drona

***

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu (opr. Maciej Zieliński, Małgorzata Latos/PAP) Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu (opr. Maciej Zieliński, Małgorzata Latos/PAP)

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Woś (minister środowiska)
Data emisji: 04.09.2020
Godzina emisji: 07.15

PR1/PAP
pb

Czytaj także

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. "Czajki". Zwołał ją Trzaskowski, ale sam nie przyszedł

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 22:05
W czwartek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy, na której został poruszony problem awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka". Spotkanie zwołał Rafał Trzaskowski, ale sam się na nim nie pojawił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poradzimy sobie, rzeka też sobie poradzi". Hydrolog o awarii oczyszczalni "Czajka"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 21:14
- Musimy oszczędnie używać języka polskiego, mamy do czynienia z awarią, nie z katastrofą ekologiczną. Poradzimy sobie, rzeka też sobie poradzi - mówił w Polskim Radiu 24 hydrolog i wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński.  W sobotę prezydent stolicy poinformował o awarii kolektora przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" i prowadzonym w związku z tym zrzucie ścieków do Wisły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja oceni działania władz Warszawy i MPWiK. Jest uchwała Rady Miasta

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 01:17
Na czwartkowej sesji, warszawscy radni zdecydowali, że komisja rewizyjna skontroluje działania podjęte przez MPWiK, oraz m.in. prezydenta stolicy i wiceprezydenta odpowiedzialnego za infrastrukturę, po poprzedniej awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Kontrola ma obejmować okres od sierpnia 2019 do sierpnia br. 
rozwiń zwiń