Premier: Polska pomaga Białorusinom w podjęciu decyzji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 20:00
- To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jest rzeczą przełomową, jest rzeczą najwyższej wagi dla Białorusinów, ale także dla Polski i, nie waham się powiedzieć, dla Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PR

Przydacz 1200.jpg
Wiceszef MSZ: musimy zaproponować scenariusz gospodarczy dla Białorusi

Mateusz Morawiecki tłumaczył, że "Białorusini nie tylko przełamali swój strach, ale pokazują całej Europie, że chcą należeć do Europy wolnych, demokratycznych, praworządnych narodów". - Polska pomaga Białorusinom w podjęciu ich decyzji - mówił premier.

 

Posłuchaj
15:26 PR1_MPLS 2020_09_09-07-49-25_for_media.mp3 Mateusz Morawiecki: Białorusini nie tylko przełamali swój strach, ale pokazują całej Europie, że chcą należeć do Europy wolnych, demokratycznych, praworządnych narodów (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Szef polskiego rządu dodał, że Polska robi to, "co polskie władze demokratyczne zawsze robić powinny". - To, co w 2006 roku zrobił prezydent Lech Kaczyński, rozmawiając dwa razy, przed i po wyborach, z ówczesnym kontrkandydatem Aleksandra Łukaszenki, Aleksandrem Milinkiewiczem. Rozmawiał z nim i jednocześnie dawał wyraz temu, że białoruski naród ma prawo podjąć sam decyzję o swoich losach - stwierdził Mateusz Morawiecki.

- I tego też chcielibyśmy życzyć narodowi białoruskiemu - podkreślił.

Cichanouska 1200 pap.jpg
Swiatłana Cichanouska w Warszawie. Znamy plan wizyty i tematy spotkania z premierem

Konkretny wymiar pomocy

Mateusz Morawiecki mówił ponadto, że program pomocy dla Białorusi musi być konkretny. - Pomagamy ludziom, tym torturowanym. To rzecz absolutnie skandaliczna, żeby w Europie dochodziło do tak brutalnego traktowania opozycji, do takiego traktowania ludzi, którzy protestują - ocenił. Dodał, że "to jest rzecz, której nie możemy sobie wyobrazić".

- Pomagamy ludziom zarówno w szpitalach, jak i poprzez pomoc materialną czy humanitarną. Wspieramy ich w przekazywaniu prawdziwych informacji. W przekazywaniu prawdy o tym, co dzieje się na Białorusi - podkreślił premier.

Gość radiowej Jedynki mówił, że Polska pomaga też białoruskiej społeczności, która chce czasowo albo na dłużej przyjechać do naszego kraju. - Pamiętajmy, że nasza granica z Białorusią wynosi 418 kilometrów. Ale Białoruś ma jeszcze dłuższą granicę z Litwą, ma też granicę z Łotwą, a więc łączna granica Białorusi z Unią Europejską to 1270 km. Białoruś to jest sprawa UE i musi być przez nią wspierana - zaznaczył.

Działania UE

Mateusz Morawiecki mówił, że dlatego poprosił o zwołanie Rady Europejskiej. - Wszyscy liderzy UE dzisiaj traktują z oburzeniem sprawę Nawalnego, właśnie dlatego, że pokazujemy, jakie są metody Rosji. Rosji, która chce, i daje temu jednoznacznie wyraz, wspierać Łukaszenkę, który sfałszował wybory, który nie ma mandatu społecznego, nie ma mandatu narodowego - mówił.

cichanouska kalesnikawa pap 1200.jpg
Białoruś: Maryja Kalesnikawa przetrzymywana w jednostce straży granicznej

Premier podkreślił ponadto, że z Białorusią łączą nas także więzy kulturalne. - Dlatego wspieramy studentów, którzy chcą przyjechać do Polski, różnego rodzaju środowiska, ale także wysyłamy tam pomoc humanitarną. W polskich szpitalach leczymy osoby, które zostały brutalnie poturbowane, czy wręcz torturowane, pobite przez białoruskie władze - wyliczał.

Mateusz Morawiecki mówił, że polskie władze spotykają się również z liderami białoruskiej opozycji. - Z przywódcami takimi jak Łatuszka, Kowalkowa, a dzisiaj właśnie z tą panią, która jako liderka i kontrkandydatka pana Łukaszenki, jest symbolem walki o wolną Białoruś - panią Cichanouską - zaznaczył. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Mateusz Morawiecki (premier RP)

Data emisji: 09.09.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

pkur

Czytaj także

Wysokie zaufanie Polaków do prezydenta i premiera. W ogonie rankingu liderzy PO i SLD

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 13:13
- 57 proc. badanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, a 54 proc. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Na trzecim miejscu znalazł się lider stowarzyszenia Polska 2050 Szymon Hołownia, któremu ufa 51 proc. ankietowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier dla Bloomberga: wobec Rosji potrzebne są bardzo ostre sankcje

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 08:22
- Przypadek lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego pokazuje, jak Rosja traktuje swoich obywateli i liderów. W tej kwestii potrzebne jest nie tylko potępienie, ale też bardzo ostre sankcje - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska w Warszawie. Znamy plan wizyty i tematy spotkania z premierem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:00
Sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego będą głównymi tematami rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Kandydatka na prezydenta Białorusi przyjeżdża do Warszawy w środę.
rozwiń zwiń