Krzysztof Czabański: branża futrzarska z wielu powodów jest patologiczna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 07:30
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że branża futerkowa jest branżą patologiczną. 
Krzysztof Czabański
Krzysztof CzabańskiFoto: PR1

Schronisko dla zwierząt pies klatka 1200.jpg
Premier: humanitarne traktowanie zwierząt to kanon człowieczeństwa

Krzysztof Czabański stwierdził, że wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego świadczą o tym, że "kierownictwo państwa jest zdecydowane przeprowadzić radykalne zmiany, jeśli chodzi o ustawodawstwo chroniące zwierzęta w Polsce. Przeprowadzić to szybko". - Bądźmy więc dobrej myśli - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Prowadzący audycję Krzysztof Świątek zapytał swojego gościa, czy zmiany ustawy dotyczącej ochrony zwierząt są wynikiem kalkulacji politycznej. Krzysztof Czabański odpowiedział, że "w tym się wyraża stosunek i empatia wobec zwierząt w Polsce, a kalkulacje polityczne to jest inna sprawa".


Posłuchaj
09:28 PR1_MPLS 2020_09_10-07-14-52_for_media.mp3 Krzysztof Czabański: kierownictwo państwa jest zdecydowane przeprowadzić radykalne zmiany, jeśli chodzi o ustawodawstwo chroniące zwierzęta w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Ja bym proponował, by skoncentrować się na tym, żeby ta nowelizacja prawa była najbardziej skuteczna, jak to jest w tej chwili możliwe. Żeby ona rzeczywiście załatwiła te główne obszary zaniedbań, jakie były do tej pory, i których żadna ekipa polityczna przez lata nie była w stanie przeprowadzić - stwierdził.

norka w klatce 1200.jpg
Możliwe nieprawidłowości na fermie norek. Jest śledztwo po doniesieniach dziennikarzy

Patologiczna branża

Szef Rady Mediów Narodowych dodał, że prawo obejmujące ochronę zwierząt nie było zmieniane od lat i nie jest dostosowane do obecnych warunków. - A kalkulacje polityczne, owszem, one się pojawią, pojawiają i będą bardzo obecne na pewno w procesie legislacji w parlamencie - mówił.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że "branża futrzarska jest z wielu powodów branżą patologiczną". - Hodowla zwierząt na futra jest patologią, ponieważ nie ma żadnej potrzeby we współczesnym świecie, żeby zwierzęta męczyć po to, żeby uzyskać w wyniku tych ich męczarni futra dla człowieka. Są futra sztuczne, nie trzeba zwierząt męczyć - zaznaczył.

Wprowadzenie zakazu hodowli między innymi norek na futra proponuje Prawo i Sprawiedliwość. Projekt ustawy dotyczącej wzmocnienia ochrony praw zwierząt jeszcze w tym tygodniu ma trafić do Sejmu. Jak ocenił Krzysztof Czabański, nawet jeśli hodowle przestrzegałyby wszystkich przepisów, nie zapewnią zwierzętom dobrostanu, bo te potrzebują między innymi dużej przestrzeni.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych)

Data emisji: 10.09.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

IAR/pkur/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To kompleksowe spojrzenie na problem". Szef Forum Młodych PiS o ustawie dot. ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:02
- To kompleksowe spojrzenie na problem i ustanowienie nowego ładu prawnego w zakresie ochrony zwierząt. To cały system ochrony zwierząt w Polsce - powiedział o projekcie ustawy dotyczącym ochrony zwierząt w Polskim Radiu 24 Michał Moskal, szef Forum Młodych PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możliwe nieprawidłowości na fermie norek. Jest śledztwo po doniesieniach dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 16:42
Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie w Wielkopolsce wszczęła śledztwo w sprawie domniemanych nieprawidłowości na fermie norek w Góreczkach. Śledczy zbadają, czy dochodziło tam do znęcania się nad zwierzętami.
rozwiń zwiń