Medycyna w dobie koronawirusa. Czy teleporada zdaje egzamin?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 11:56
Pandemia koronawirusa zmusiła całą służbę zdrowia do przeorganizowania swojej działalności. Szpitale zamykały swoje oddziały, a przychodnie lekarskie przeniosły się do Internetu. Czy po pół roku pandemii medycyna zdalna zdaje egzamin?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Agenturfotografin

Teleporady dotyczą zarówno publicznego jaki prywatnego systemu opieki zdrowotnej. Według najnowszego sondażu CBOS posiadacze tzw. abonamentów medycznych korzystają z usług Narodowego Funduszu Zdrowia tak samo często jak Ci, którzy ich nie posiadają. 


Posłuchaj
03:43 _PR1_AAC 2020_09_11-07-43-53.mp3 Czy teleporada zdaje egzamin? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia mówi, że wybór sektora prywatnego przez pacjentów, a także pracodawców, którzy finansują abonamenty dla swoich pracowników, miał gwarantować wykonanie świadczeń w jak najkrótszym czasie i w wysokiej jakości. - I interesie firmy abonamentowej jest w tej chwili jak najszybsze uruchomienie wizyt w sposób tradycyjny - mówi ekspert. - Okres Covid -19 spowodował ogromne zaległości, jeżeli chodzi o diagnozowanie pacjentów, w tej chwili trzeba pracować ze zdwojoną siłą, żeby nadrobić zaległości - podkreśla. 


Pacjenci cenią porady online

Anna Rulkiewicz, prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej podkreśla, że pacjenci nie rezygnują z abonamentów, wręcz przeciwnie ich liczba wzrasta. - Pacjenci bardzo cenią sobie te porady. Jak się patrzy na różne problemy, z którymi się zgłaszają, wiele z nich możemy szybko rozwiązać - wyjaśnia Anna Rulkiewicz. - Tam gdzie teleporada nie pomoże i musi być wizyta, placówki są czynne - dodaje. 

Niezdiagnozowane choroby 


Okres pandemii wpłynął negatywnie na osoby, które cierpią na inne choroby niż Covid-19. Jak zaznacza dr Gryglewicz są ogromne sygnały w obszarze chorób onkologicznych. - Ok. 70 proc. pacjentów, którzy prawdopodobnie mają nowotwór, przez działania związane z koronawirusem, nie zostały zdiagnozowane - tłumaczy. 

3 mln Polaków posiada ubezpieczenie zdrowotne 


Z roku na rok wzrasta liczba ubezpieczeń zdrowotnych. Jak mówi Dorota Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, ubezpieczonych jest już 3 mln Polaków. - Zarówno jeżeli chodzi o przeznaczone środki jak i liczbę ubezpieczonych to mamy wzrost ponad 13 proc. w stosunku do pierwszego półrocza zeszłego roku - podkreśla Dorota Fall. - Ten wynik cieszy, bo oznacza to, że Polacy zaczęli mysleć o swoim zdrowiu i traktować je jak inwestycję - dodaje. 

W pierwszym półroczu 2020roku Polacy na ubezpieczenia zdrowotne wydali ponad pół miliarda złotych. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Maja Mazurek 

Data emisji: 11.09.2020r. 

Godzina emisji: 7.43

ans

Czytaj także

Waldemar Kraska: panaceum na koronawirusa będzie bezpieczna szczepionka

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:10
-  Osobiście jestem zwolennikiem szczepień, to jedyna droga, abyśmy przerwali łańcuch epidemiologiczny - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 548 zakażeniach koronawirusem. W ciągu minionej doby zmarło 10 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: trzeba zweryfikować opinię, że koronawirus nie dotyczy młodych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 09:38
- Mimo że w Polsce większość osób choruje na COVID-19 bezobjawowo, to coraz więcej młodych ludzi trafia z objawami do szpitali i to w dość ciężkim stanie. Dlatego powinniśmy zweryfikować opinię, że młodych ta choroba nie dotyczy – uważa wiceminister Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Dr Sutkowski: nie możemy zachowywać się nieodpowiedzialnie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 19:44
- Koronawirus z nami zostanie i to fakt. Być może to będzie dekada, albo dwie, ale nie możemy zachowywać się tak nieodpowiedzialne. Musimy wykonywać podstawowe rzeczy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń