Akcja #LightForBelarus. Dyrektor NCK: Białorusini potrzebują naszej solidarności

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 09:30
W ten weekend fasady wielu budynków instytucji kultury oraz obiektów publicznych w Polsce i za granicą zostaną podświetlone w barwach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. - Cały czas wspieramy demokrację białoruską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Akcja LightForBelarus
Akcja #LightForBelarusFoto: Narodowe Centrum Kultury

Posłuchaj
07:36 PR1_MPLS 2020_09_12-08-16-05.mp3 Akcja wsparcia dla Białorusinów walczących o demokrację (Jedynka/Sygnały dnia)

- W ten sposób chcemy dać wymiar symboliczny, aby pokazać jak jest nas wielu, którzy wspierają Białorusinów w działaniach demokratycznych i są zawsze dla nich serdeczni. Dziś instytucje w Polsce takie jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Wawel, Łazienki, filharmonie i urzędy miast włączą się w podświetlanie budynków w barwy biało-czerwono-białe, czyli Białorusi – opowiada prof. Rafał Wiśniewski.

Wolna białoruś 1200 pap.jpg
Wielka akcja #LightForBelarus w geście solidarności z Białorusią. Każdy może wziąć w niej udział

Gość Jedynki zauważa, że chęć włączenia się w akcję Ministerstwa Kultury, Instytutu Adama Mickiewicza i Narodowego Centrum Kultury zapowiedziało już ponad 90 instytucji. 

Wsparcie dla białoruskich artystów

- Cały czas wspieramy demokrację białoruską. Narodowe Centrum Kultury robi to na płaszczyźnie kulturowej i zaprasza do Polski białoruskich artystów, aby mogli spotkać się z polską publicznością. Dlatego kupujmy ich płyty i książki, zapraszajmy ich do Polski - przekazuje prof. Rafał Wiśniewski.

M.in. w ostatni piątek Narodowe Centrum Kultury zorganizowało wspólnie z Telewizją Polską specjalny koncert "Gramy dla Białorusi" z udziałem artystów białoruskich. Był on emitowany w TVP2, TVP Kultura, TVP Polonia i TV Biełsat.

Jak włączyć się w akcję?

Prof. Rafał Wiśniewski zachęca również słuchaczy Polskiego Radia do włączenia się w akcję i zamanifestowania o godz. 19.00 swojego wsparcia dla Białorusi. W jaki sposób? Na przykład poprzez wywieszenie biało-czerwono-białej flagi, wydrukowanie plakatu czy podświetlenie swojego okna w białoruskich barwach. - Im jest nas więcej, tym to działanie symboliczne odnosi większy efekt (…). Już dochodzą nas słuchy, że ta akcja jest dobrze przyjmowana przez naszych przyjaciół z Białorusi - słyszymy.

W ten weekend oświetlone w barwach białoruskich będą również budynki Polskiego Radia. Zachęcamy Państwa także do dzielenia się swoimi zdjęciami z akcji #LightForBelarus. Można je wysyłać m.in. na Facebooka Programu 1 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Henryk Szrubarz

Data emisji: 12.09.2020 

Godzina emisji: 8.16

DS

Czytaj także

Premier dla Bloomberga: wobec Rosji potrzebne są bardzo ostre sankcje

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 08:22
- Przypadek lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego pokazuje, jak Rosja traktuje swoich obywateli i liderów. W tej kwestii potrzebne jest nie tylko potępienie, ale też bardzo ostre sankcje - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska w Warszawie. Znamy plan wizyty i tematy spotkania z premierem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:00
Sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego będą głównymi tematami rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Kandydatka na prezydenta Białorusi przyjeżdża do Warszawy w środę.
rozwiń zwiń